Skolotāji gatavi piketēt, pat streikot, prasot algas palielinājumu. Valdībai dots laiks līdz 10. decembrim atrast vajadzīgo naudu. Bet nākamā gada budžetu valdība grasās pieņemt jau šonedēļ.

Mēs neprasām konkrētu summu, prasām, lai tiktu apmaksāti visi pedagogu veiktie pienākumi, skolotāju prasības skaidro Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško. Tā kā esošais darba samaksas modelis nevar nodrošināt, lai pienākoši tiktu apmaksāti visi pienākumi, tas jāmaina. Lai to mainītu nepieciešams papildu finansējums.

Jaunais modelis dotu taisnīgāku izlīdzinājumu atalgojuma ziņā, jo šobrīd mazajās skolās pedagogi saņem knapi noteikto minimumu - 420 eiro, skolās kur ir liels bērnu skaits, atalgojums var atšķirties trīs līdz četras reizes.

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile atzīst, ka skolotājiem solīts iepriekšējā vēlēšanu periodā, solīts potenciāli arī 10 procentu algu pieaugums, kas nozīmētu 36 miljoni papildu nauda valsts budžetā šogad. Tas neatkarīgi no samaksas modeļa. IZM ir vienojusies ar arodbiedrību, ka skolotāji varētu gaidīt līdz septembrim, kamēr izstrādā jaunu atalgojuma modeli, kas palīdzētu risināt sistēmā esošas strukturālas problēmas. Lai šo modeļi varētu īstenot, jādomā, lai puse skolotāju nebūtu zaudētāji. Viņi nav vainīgi, ka kāds ieviesis neveiksmīgu atalgojuma modeli. Ar 12 miljoniem papildus būtu iespējams šo atalgojuma modeli ieviest saprātīgā veidā. Bet 2016. gadā tā īstenošanai būs nepieciešami minētie 36 miljoni.

Ministre arī norāda, ka jau vairākus gadus ir uzsākta diskusija par skolu tīkla sakārtošanu. Tas ir jautājums ne tikai par taupīšanu, bet arī par izglītības kvalitāti, kas izšķiroša valsts nākotnei.