Dace Odiņa Zaharova no Cēsīm darina izšūtas rotas un galdautus. „Rotas ir ļoti sievišķīgas, izsmalcinātas un romantiskas. Tās papildinās katras sievietes būtību. Gan kaklarotas, gan aproces, gan piespraudes, arī mazās teātra somiņas. Izšūtais galdauts ir tapis pirmais, kas domāts Baltā galdauta svētkiem,” atklāj pati meistare.

„Vienmēr gribas iepazīst kaut ko jaunu, kaut ko jaunu uzzināt un iemācīties Apgūt plašāku pircēju loku ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās,” par savu līdzdalību projektā "Meistars 21. gadsimtā" bilst Dace Odiņa-Zaharova. „Domāju, ka pircēji pasaulē novērtēs manus darbus. Ir jau līdz šim mazi solīši sperti. Manas rotas ir aizceļojušas uz Ameriku, Vāciju, Nīderlandi. Pamats jau ir, tikai jāturpina strādāt.”

„Darbs adatai ar diegu, es tikai pieturu, viņa pati strādā. Precīzi un kārtīgi, steigai noteikti šeit nav vietas,” stāsta Dace Odiņa-Zaharova. Domājot par to, ka blakus izteikti sievišķīgiem darinājumiem vēlas arī kaut ko ģimenēm piedāvāt, radusies doma par izšūtiem galdautiem.

„Pirmais paraugs ir tapis ar ozollapiņām. Tagad top ar baltām rozēm. Balto galdautu jau var klāt ne tikai Baltā galdauta svētkos, to var klāt jebkurā svētku dienā, ģimenes svinībās. Domāju dažādus variantus, lai nav tikai ozollapas, kas ir latviski spēcīgs simbols, lai ir arī romantika ar rozēm, būs arī sievišķība ar liepziediņiem. Pagaidām trīs tēmas galdautu darināšanai izstrādātas,” bilst Dace Odiņa-Zaharova.

Meistare strādā spodršuvuma tehnikā, kur svarīgi ir diedziņu pie diedziņa pielikt cieši klāt, tad šuvums sanāk skaistāks un gludāks. Ar simtiem dūrienu es simtiem svētkus radu – ir viņas devīze.

„Īpaši rotas darinot, es iedomājos sievieti, kas to rotu valkās. Ir gadījumi, ka tāda sieviete, ko esmu iztēlojusies arī nopērk. Tas ir interesanti, droši vien, ka domas klejo gaisā,” vērtē Dace Odiņa-Zaharova.

Mīļākie darbi? Kamēr top viens, gribas ko citu; ai, kā varētu cimdiņus izšūtI Bet jāpabeidz iesāktais, tāpēc visi darbi mīļi.

„Toņu gamma, kāda ienāk galvā, tad pa savām pērļu lādēm meklēju lentītes, mežģīnītes un pērlītes, lieku kopā un skatos. Dažreiz varbūt kaut ko salieku, varbūt šūšanas procesā kaut kas iet nost vai cits nāk klāt. Kad sāk šūt, ir jāļaujas,” tā Dace Odiņa-Zaharova. Viņa arī uzskata, ka ideja, kas ienāk prātā ir vai nu jāpiefiksē uz papīra vai tūlīt jāsāk attiecīgais izstrādājums darināt. „Vislabāk ir ļauties procesam, tad pērlītes pašas atrod īsto vietu, tad īstā mežģīnīte atnāk un nosēžas tajā rotiņā. Viss izdodas labāk, nekā ilgi un gari domājot” atklāj meistare.

 

Latvijas Radio 1 raidījuma Kā labāk dzīvot un Swedbank Latvia kopprojekts "Meistars 21.gadsimtā" - raidījumu cikls par latviskās lietišķās mākslas tālākpastāvēšanu. Tās ir mācības, kurās piedalās astoņi meistari. #LV100