Reinis Lacis no Pārgaujas novada ikdienā strādā ar koku un gatavo paplātes ēdiena pasniegšanai un koka traukus. Pēdējā laikā sāk jau saņemt specifiskus pasūtinājumus no restorānu profesionāļiem.

„Es daudz laika pavadu pie tā, lai katrs mazais taisnistūrītis iegūtu attiecīgo formu. Daudz reižu apgrozu dēli rokās un izdomāju. Dažreiz redzu, ka ir interesants dēlis, bet nav idejas, ko no tā taisīt. Nolieku nost, pēc gada vai diviem domāju par materiālu konkrētam pasūtījumam un tad ieraugu - tas būs īstais,” atklāj Reinis Lācis.

Projektam "Meistars 21. gadsimtā" Reinis Lācis pieteicies, jo vēlas „apgūt interneta tirdzniecību, lai nepārtraukti nodrošinātu saikni ar pircējiem, arī tad, kad nav tūrisma sezona”. Viņš vēlas, lai, projektam noslēdzoties, pašam jau būtu savs interneta veikals, kas reāli darbojas.

Reinis stāsta, ka kādreiz darbojies ar mazākām formām, gatavojis suvenīrus – koka zīmuļus un magnētiņus. Krīze mudinājusi domāt par iespējām nopelnīt, radīt kaut ko, kas nav citiem. Tā radušās pirmās paplātes.

„Strādāju ar viengabala materiālu, pirmām kārtām, tas labi izskatās un arī labi kalpo. Visu laiku meklēju jaunas formas un tehnikas,” par darbu stāsta Reinis Lācis. „Nesen tapa koka laiva, uz kuras vairākos stāvos varēs pasniegt ēdienu. Viss atkarīgs no pasūtītāja fantāzijas un tā, ko varu piedāvāt, izejot no pasūtītāja vajadzībām.”

„Pirmās paplātes bija pavisam vienkāršas ar stikla trauciņiem. Labu laiku domāju un izsvēru, līdz nonācu pie tā, ka ir vajadzīgs tāds dēlītis, kur ir sviestam trauciņš, vēl kādai mērcītei. Tad sāku domāt formas,” turpina Reinis Lācis.

Meistars atklāj, ka domā stādīt kokus, tā atdodot dabai to, ko no tās ņēmis. „Mežā man žēl to koku paliek, man vispār ir žēl materiālu tērēt. Labprāt strādātu ar mālu vai ko līdzīgu, bet to es nemāku. Žēl koka kā tāda,” stāsta Reinis Lācis.

Pats viņš gan mežā materiālus nemeklē, iepērk kaltē jau gatavus dēļus. Tā kā nav iespēju izvēlēties, sak’ man, lūdzu, šo vai to dēli, dēļus meistars iepērk vairumā, cerot, ka lielajā daudzumā atradīs vajadzīgo.

Latvijas Radio 1 raidījuma Kā labāk dzīvot un Swedbank Latvia kopprojekts "Meistars 21.gadsimtā" - raidījumu cikls par latviskās lietišķās mākslas tālākpastāvēšanu. Tās ir mācības, kurās piedalās astoņi meistari. #LV100