Reinis Rudzītis no Rīgas izgatavo zirglietas, dažādus ādas izstrādājumus un smukumlietas, kas ir noderīgas tiem, kas nodarbojas ar jāšanas sportu vai aizraujas ar zirgkopību.

Reinis stāsta, ka sācis ar zirglietu remontu, konkrēti, ar sedlu polsterējuma maiņu un remontu. Ar sedliem ir līdzīgi kā ar mugursomu cilvēkam, ja tā spiež, ja labi “nesēž”, sāk sāpēt mugura. Paralēli sācis pats izgatavot dažādus ādas izstrādājumus.

Par projektu “Meistars 21. gadsimtā” Reinim pastāstījis draugs un viņu piedalīties motivēja vēlme paplašināt savu mērķauditoriju.

“Pats uz savu roku esmu izmēģinājis spēkus digitālajās platformās, bet šķiet, varētu vēl “piemest ogles” un veicināt apgrozījumu ar šo platformu palīdzību. Liekas, ka pašam līdz galam nesanāk, vajadzētu pamācīties,” atzīst Reinis Rudzītis. Meistars cer, ka mācībās apgūtais ļaus paplašināt klientu loku un arī izmēģināt spēkus starptautiskajā interneta tirdzniecībā.

“Mans mērķis, lai mana radītā lieta kalpo ilgi. Dzīvojot laikmetā, kad par kaut ko tiek maksāts neadekvāti daudz, kas kalpo īsu laiku, tas nav mans dzīves veids un dzīves uztvere. Vēlos radīt lietas, kas atgādina nēsātājam par manu esamību, ka izvēlējies iegādāties pie manis,” atzīst Reinis Rudzītis.

“Ir cilvēki, kam patīk mainīt lietas, otri – turas pie tā, kas viņam ir. Es esmu otrais tips. Pieļauju, ka tāds neesmu vienīgais un viņiem arī mēģinu piedāvāt.”

Reinis atzīst, ka viņam ir svarīgi, lai lieta ir rūpīgi radīta, svarīga ir izejvielu izvēle, lietas izskats un kā tā kalpo.

“Man liekas, ka izstrādājums sākas no furnitūras, pēc tam ādu var piemeklēt un piegriezt. Man patīk sākt ar furnitūru. Ieraugu jostai skaistu sprādzi, jā, šādu jostu varētu uztaisīt!” bilst Reinis Rudzītis.

“Vislabākais ir, kad esi jau visu sašuvis un izdarījis, tad ādu vēl sasmērē ar vajadzīgajiem līdzekļiem, lai iegūst īsto krāsu, piesūcas ar kondicionieri, sāk smaržot, paliek mīksta, liec nost kastītē vai maisiņā un tūlīt nāks klients pakaļ, tad ir forši.”

Tāpat Reinis stāsta, ka gandarījumu sniedz cilvēka prieks par kādu saglābtu un sakoptu tiešām vecu zirglietu. Tad ir laba sajūta.

Bet par izvēli nodarboties ar sev tīkamu arodu Reinis bilst, ka romantikas tajā ir maz.

“Izskatās jau romantiski, čalis sēž un šuj, bet ēnas pusi neredzot, kad nāk termiņi rēķiniem, viss romantisms izlido pa logu ārā,” atzīst Reinis Rudzītis. Ir vajadzīga drosme un apņēmība nodarboties tieši ar sev tīkamo lietu. “Ir jābūt gatavam vairākus gadus strādāt uz pilnu slodzi, bet saņemt teju minimālo algu, kamēr tevi atpazīst, kamēr sāk novērtēt. “Like” facebook nav novērtējums,” tā Reinis Rudzītis.

Viņš apzinās, ka pasaulē ir simtiem tūkstošu labāku meistaru, pieredzējušāku, bet ir kaut kāda motivācija to darīt. Gribas paskatīties, vai ir iespējams uzrauties kalnā.

Latvijas Radio 1 raidījuma Kā labāk dzīvot un "Swedbank Latvia" kopprojekts "Meistars 21.gadsimtā" - raidījumu cikls par latviskās lietišķās mākslas tālākpastāvēšanu. Tās ir mācības, kurās piedalās astoņi meistari. #LV100