“Pēc grāmatu klāsta, kas nonāk manā grāmatu plauktā, igauņu literatūra ir stabili klātesoša Latvijā. Ir kontinuitāte,” vērtē dzejniece un tulkotāja Ingmāra Balode.

Raidījums Dialogi skan Igaunijas Republikas proklamēšanas gadadienā - 24. februārī, tādēļ tas ir veltīts igauņu literatūrai Latvijā – prozas, dzejas, bērnu grāmatu tulkojumiem latviešu valodā.

Pateicoties aktīvam tulkotāju darbam un Igaunijas Kultūrkapitāla programmas Traducta atbalstam, pie mums sistemātiski parādās jaunas igauņu rakstnieku un dzejnieku grāmatas. Raidījuma veidotājs, igauņu literatūras tulkotājs Guntars Godiņš uz studiju aicinājis dzejnieci, tulkotāju un redaktori Ingmāru Balodi. Strādājot izdevniecībā „Mansards”, Ingmāra Balode bijusi redaktore vairākām igauņu autoru grāmatām.

“Visu igauņu literatūras un domas ainavu mēs nepārnesīsim latviešu valodā. Fragmenti, ko tulkotāji izvēlas, ir reprezentatīvi un ļauj teikt, ka latviešu lasītājs, kurš nenokļūst Igaunijas grāmatnīcās, netiekas ar igauņu rakstniekiem pārlieku bieži vai nekad, tomēr ir tiesīgs un spējīgs spriest, kas notiek igauņu domāšanas telpā, ne tikai literatūrā.

Tas ļauj izveidot patīkamu distanci pret saviem tekstiem, latviešu tekstiem – ja Undusks [Jāns] var rakstīt tā, kurš no latviešiem varētu, ja Kaplinskis [Jāns] ieņem šādu nostāju arī mūsdienu politiskos un sociālos jautājumos, kurš būtu viņa domas ceļa līdzinieks Latvijā. Veidot kopīgo Baltijas kontekstu, kura manā skatījumā pietrūcis tajos gados, kad nevienam nebija izdevīgi, ka mēs pārāk daudz viens par otru zinām,” uzskata Ingmāra Balode.

Abu sarunā skartas vairākas tēmas: Kā igauņu autoru grāmatas tiek lasītas, uztvertas un vērtētas Latvijā? Vēsturisko romānu rakstnieku – Jāna Krosa, Enes Mihkelsones, Tīta Aleksejeva, Jāna Kaplinska, Andrusa Kivirehka darbi un to nozīme. Igauņu dzejas stilistiskā dažādība: sirreālisti Ilmārs Lābans un Andress Ehins, igauņu dzejas modernizētājs Arturs Alliksārs, austrumu filozofija un Jāna Kaplinska dzeja utt.

Raidījumā skan Prīta Pedajasa, Mari Kalkunas, Arvo Perta mūzika, Jāna Kaplinska, Artura Alliksāra, Jāka Jeerīta dzeja.