Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Neticami, bet viena no 21. gadsimta superprasmēm ir sarunāšanās. Sarunāšanās ģimenē, saruna skolā ir vitāli svarīga cilvēka izaugsmē, tāpēc prasme prasīt un sniegt atbildes ir attīstāma, praktizējama kā skolā tā mājās. Ģimenes studijā saruna par prasmi sarunāties ar organizācijas “Mammām un tētiem” vadītāju, trīs bērnu mammu Ingu Akmentiņu-Smildziņu, psiholoģi, divu bērnu mammu Inesi Taubi un "Lielvārds" Kompetences centra vadītāju divu bērnu tēti Andri Gribustu.

Sarunas nenotiek tāpat vien. Lai varētu ar bērnu runāt, ir jāizveido ar viņu kontakts. To veido acu skatiens un arī vecāku spēja paklusēt un ļaut bērnam runāt. Vesela kaudze jautājumu bērnam, kurš knapi ienācis pa durvīm pēcpusdienā, tā nav saruna. Saruna arī nav jautājums Kā tev gāja un uz to parasti saņemtā atbilde – labi vai normāli.

Vecākiem ar bērnu vajadzētu sarunāties, kad pats ir mierā, kad nav jāatbild uz steidzamiem e-pastiem, kad nav jāsteidz vakariņu gatavošana un citi ikdienišķi darbi. Ikdienas ritmā tas ir grūti. Saunām ar bērnu vajadzētu būt katru dienu, nevis reizi nedēļā kā svētki.

Raidījuma Ģimenes studija iesaka arī censties saklausīt, ko otrs saka. Vecākiem vajadzētu nevis spiest atbildēt uz jautājumiem, kas pašam svarīgi, bet ļaut stāstīt un runāt bērnam to, ko viņš pats vēlas. Tas nav viegli, jo bieži arī paši bērnībā neesam uzklausīti. Otra vērtīga prasme – mācēt uzdot jautājumu, lai uz to atbildēt gribētos ar plašāku stāstu.

Jo lielāks bērns aug, jo grūtāk ir sarunāties. Tāpēc jāsāk no mazām dienām.