Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pētījumi liecina – veltot pietiekami uzmanības bērnu drošībai, pieaugušie varētu novērst vairāk nekā divas trešdaļas nelaimes gadījumu un traumu, kas piemeklē bērnus. Bērnu drošība vasarā: drošība pie ūdeņiem, esot kopā ar dzīvniekiem, drošība dažādās bērnu atrakcijās un citās izklaidēs. Ģimenes studijā diskutē Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes vecākais inspektors Juris Blūzmanis, Olimpiskā Sporta centra peldbaseina treneris un glābējs, pasaules čempions ziemas peldēšanā Gustavs Zālītis, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere un psiholoģe, pedagoģijas doktore, asociētā profesore Dace Medne.

"Līdz septiņu gadu vecumam bērnu nedrīkst atstāt bez tiešas pieskatīšanas," atgādina Laila Grāvere. Vecākiem ir jāzina, kur bērns ir un ko viņš dara, vai tur ir droši, tā ir vecāku atbildība par bērnu līdz 18 gadu vecumam.

"Ūdens mums vairāk asociējas ar prieku. Mēs vairāk priecājamies par ūdeni, bet par maz runājam par to, cik bīstama ir šī dzīvībai svarīgā vide – ūdens," norāda Juris Blūzmanis. Gan uguns, gan ūdens vienā mirklī var kļūt par nelaimes nesēju. Tikai filmās ūdenī iekritušais māj ar roku un sauc palīgā, tādam cilvēkam palīdzību nevajag. 

Blūzmanis skaidro, ka bērni jāpieskata arī tad, ka viņi spēlējas piemājas baseiniņos.

Jālauž stereotips, ka bērnu atstāt pie ūdens ir droši, vērtē Gustavs Zālītis. Viņš mudina vecākus neatstāt bērnus ūdenī uz matracīša.

Zālītis arī bilst. ka ar varu nevajag bērnu vest ūdeni, tas var radīt bailes no ūdens uz visu mūžu. Peldēt vajadzētu mācīt ziemā baseinā. Ja to neļauj rocība, nevajag pārdroši uzvesties ūdeni, peldēt tikai tik tālu, kamēr var aizsniegt ezera, upes vai jūras grunti.

Peldvestes, uzroči ir maldīgi aizsarglīdzekļi.

Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas ķirurģe Inguna Stirboviča telefonsarunā atzīst, ka galvenie draudi vasarā – batuti nav rotaļlieta, kas domāta katram. Šogad vairāk traumu, kas saistīta ar apdegumiem pie karsta grila. Ja iekāpj ugunskura vai grila pelnos, rodas dziļi apdegumi. Vasarā bērni mēdz iedzert ogļu aizdedzināmo šķidrumu, tā ir bīstama trauma, kas rada toksiskus plaušu iekaisumus.

Līdz septiņu gadu vecumam bērnu nedrīkst atstāt bez tiešas pieskatīšanas