Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes studija, Līgo svētkus gaidot, kopā ar četriem lieliskiem šefpavāriem klāj neierastu svētku galdu, godā ceļot jaunas novadu garšas. Šefpavārs, kurš bērnību pavadījis Kurzemē, restorāna „Entresol” īpašnieks un šefpavārs Raimonds Zommers gatavo un ceļ galdā uzkodas Jāņu galdam, izmantojot ikdienišķus produktus, bet pagatavo tos neierasti, piemēram, no zemenēm top ketčups. Raimonds Zommers pats saka, ka viņš gatavo uzkodas jeb knapas – kaut kas mazs un mazdrusciņ, lai var knapināties. Pagatavo vērtē un pašu gatavotāju apdzied Iveta un Vidvuds Medeņi.

Kā savas bērnības Līgo svētku garšas Raimonds Zommers min treknu sieru, ko vecāki gatavojuši salātos kopā ar skābenēm, arī mazsālīti gurķīši pieder pie viņa Jāņu laika bērnības garšām, kā arī salāti, lociņi un rūgušpiens. Jāņi ir vieni no retajiem svētkiem, ko pats arī svin, atzīst Raimonds Zommers.

Iveta Medene kā bērnības garšu no Kurzemes min skābputru. Jāņos, protams, katras katras saimnieces lepnums bijuši mazsālīti gurķīši. Tāpat dažādi sieri gatavoti un vecmāte zīlējusi pēc siera recēšanas, ja nav sanācis un bijis drupens, teikusi, ka tajā gadā kaut kas neies, nebūs labi lopiem vai dārzā neies.

Raimonda Zommera variācijas par uzkodām Jāņu galdam

Mazsālītu gurķu uzkoda

Mazsālīti gurķi, kazas siers, lociņi, rotāšanai pak-čoi salātu lapas.

Plānās šķēlēs sagriež gurķi, „pārdrupina” ar kazas siera gabaliem, pārber ar sagrieztiem lociņiem un pārslaka ar olīveļļu. Rotā ar kraukšķīgajām pak-čoi salātu lapiņām.

 

Redīsi ar krējumu

Skābais krējums, redīsi, diedzētas lucernas sēklas

Iepriekšējā vakarā uz sietiņa uzliek krējumu, lai notek liekās sūkalas. Ņem ar karoti notecināto krējumu un liek uz šķīvja piciņās un katrā krējuma „mākonī” iespiež sagrieztas redīsa šķēlītes. Pārber ar sadiedzētajām lucerna sēklām un zaļumiem.

 

Dārzeņu čipsi

Pastinaks, kartupelis, sakņu selerija, dzeltenā biete, sarkanā biete

Dārzeņus smalki sagriež šķēlītēs, noblanšē, nosusina. Tad lielā eļļas daudzumā 160 grādos nofritē. Ņem ārā un liek uz salvetes, lai notek liekā eļļa. Tad dārzeņu čipsus liek uz plāts un liek cepeškrāsnī 60-80 grādu temperatūrā. Plīts durvis atstāj nedaudz pavērtas vaļā (ja nav mūsdienīga cepeškrāsns, kura pati izvada lieko mitrumu). Atstāj cepeškrāsnī uz vairākām stundām, kamēr čipsi izžuvuši sausi.

Ja tie vairākas dienas jāuzglabā, lai nepievilktos ar mitrumu, pavārs iesaka hermētiski noslēdzamā traukā iebērt sāli, pārklāt ar salveti un tad uzbērt čipsus.

 

Zemeņu kečups

1 mazs sīpols, daiviņa ķiploka, 200 g zemenes, 1 ēdk. batlvīna etiķa, sāls.

Eļļā apcep sīpolus un ķiplokus. Tad pielej baltvīna etiķi un pasautē. Liek klāt zemenes un sablendē. Ja vēlas, lai uzglabājas ilgāk, katlā vēl var arī pasautēt.  

 

Salāti

Jaunie kartupeļi, kūpināta cūkas pavēdere, kūpināts siers, zaļumi

Kūpinātu cūkas pavēderi sagriež šķēlēs un nedaudz apcep. Jaunos kartupeļus nomazgā un vāra ar visu mizu. Atdzesē. Kartupeļus un sieru griež kubiņos, gaļu salmiņos. Pievieno sagrieztus zaļumus (var izmēģināt, kā garšo, piemēram, ar skābenēm). Pārlej ar paniņām. Pieber sāli, pārkaisa ar pipariem.

 

Marinēta meža vimba

Vimbas fileju sagriež plānās šķēlītēs, pārkaisa ar sāli un pipariem. Tad gatavo mērci zivs marinēšanai – no rabarberu kātiem izspiež sulu un papildina to ar smalki.