Alkohola lietošanai un smēķēšanai ir vienlīdz liela negatīva ietekme uz grūtnieces veselību un bērna veselību, atzīst Līva Ušpele raidījumā Ģimenes studija.

Rīgas Stradiņa universitātes studenti izpētījuši, ka mūsu valsts ierindojas trešajā vietā starp visām Eiropas valstīm, kurā grūtniecības laikā smēķē aptuveni 37% jauno māmiņu. Latviju apsteidz tikai Grieķija un Bulgārija, un kaut arī dati ir iegūti no 2009. gada pētījuma, visticamāk, statistika daudz nav mainījusies. Nevar noliegt, ka šis skaitlis ir milzīgs un neliek mums lepoties. Un diemžēl arvien biežāk ziņās var lasīt arī par iereibušām grūtniecēm. Cik nopietna ir situācija un kā to iespējams mainīt, saruna Ģimenes studijā. Diskutē psiholoģe Inga Dreimane, Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste Līva Ušpele un sociālā tīkla facebook.com atsaucīgo māmiņu foruma pārstāve Laura Karlsone.

„Nav drošas minimālās alkohola devas, kas būtu nekaitīga grūtniecei,” norāda Līva Ušpele. „Vienīgais drošais ieteikums ir nelietot alkoholu grūtniecības laikā.”

Arī nikotīns kaitē mazulim. Piemēram, skābekļa piesaistīšanas sarkanajiem asins ķermenīšiem mazinās cigarešu dūmu ietekmē, sievietei sašaurinās asinsvadi un nespēj caur placentu nonākt asinis ar vajadzīgajām barības vielas pie augļa, tam seko augļa lēnāka attīstība.

Arī bērna barošanas laikā jāatturas no smēķēšanas un alkohola lietošanas!