Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirmais brīdis, kad runāt ar bērnu par naudu, kad bērns izrāda interesi par naudu un pazīst ciparus. Par naudu noteikti ir jārunā un jāstāsta, lai, saņemot pirmo algu, cilvēks zinātu, kā ar to rīkoties, raidījumā Ģimenes studija skaidro Kristīne Vilcāne.

Par naudu nevajag stāstīt pasaku, bet stāstīt godīgi kā pasaku.

Visbiežāk skolā par naudu nemāca, arī mājās sarunāties ar bērniem par to neiedomājamies un finanšu plānošana iet viņiem secen. Un tad, ienākot pieaugušo kārtā, ar naudu katrs sāk rīkoties intuitīvi un neizpaliek arī kļūdas. Kā runāt ar bērniem par finansēm, kā mācīt un pašiem mācīties plānot tēriņus un ieņēmumus, saruna Ģimenes studijā. Diskusijā piedalās trīs dēlu mamma un grāmatas „Naudiņš mācās saprast naudu” viena no autorēm Kristīne Vilcāne, Bērnu sociālās un finanšu izglītības biedrības valdes locekle, skolotāja J.Poruka vidusskolā Sandra Erinovska un organizācijas “Junior Achievement” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Par naudu ar bērniem jāsāk runāt pēc iespējas ātrāk, bet noteikti par naudu, par vērtību, par budžetu ir ar bērniem jārunā skolā jau no 1. klases, nevar gaidīt, kad mācīs ekonomiku vai sociālajās zinībās būs atbilstošs temats, uzskata Jānis Krievāns. Tāpat viņš uzskata, ka jauniešiem jāliek domāt, kā nopelnīt un tērēt paša nopelnītos, tad jaunietis daudz labāk saprot naudas vērtību.

Krievāns iesaka vecākiem saviem skolēniem pārskaitīt naudu uz kontu, jo tā ir nākotne un tas arī mobilizē maksāt nodokļus.

Biznesa pasākas, ko 5.-9. klašu skolēniem piedāvā rakstīt “Junior Achievement”, atklāj, ka Rīgas reģiona un lauku novadu bērnu uzskati par naudu un naudas vērtību atšķiras.