Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pēdējos gados visai populāra ir kļuvusi tā sauktā bērna vadītā ēšana. Daļa speciālistu uzskaita vairākas priekšrocības, piemēram, bērnam tiek celta pašapziņa, viņš netiek pārbarots. Tomēr ir arī šīs metodes pretinieki. un vispār, kā zināt, kad mazulis ir gatavs pats sākt ēst, diskutējam Ģimenes studijā. Kad sākt mazulim piedāvāt kaut ko vairāk par mātes pienu un ko piedāvāt, diskutē fizioterapeite Klaudija Hēla un veselības centra "Vivendi" pediatrs Egils Zālītis.

“Piebarot bērnu var sākt no četru līdz sešu mēnešu vecumam, bet ir jāvēro zīdaiņa raidītie signāli, kas liecina, vai viņš ir gatavs uzņemt vēl citu pārtiku,” skaidro Egils Zālītis. Tāpat viņš norāda, ka bērnam, sākot ēst ko vairāk par mātes pienu vai piena maisījumu, jāmāk pašam ar atbalstu nosēdēt, jāprot pagriezt galvu prom no karotes, ja viņš nevēlas vairāk piedāvāto ēdienu, kā arī jāprot tvert priekšmeti.

Klaudija Hēla uzskata, ka mammas piens ir svarīgākais ēdiens līdz pusgada vecumam, tikai tad var sākt piedāvāt citu pārtiku bērnam. Tāpat Hēla uzskata, ka bērns sešu mēnešu vecumā vēl patstāvīgi nesēž, tāpēc, piedāvājot jauno ēdienu, viņu jāņem klēpī atbalsta pozā.

"Grūti noteikt pirmo mirkli, kad bērns tiešām izrāda interesi par citu pārtiku un ka tas, kas viņu interesē ir citāds ēdiens, jo bērns ir atvērts un zinātkārs visam. Bērns gribēs paņemt visu un iebāzt mutē," bilst Hēla.

Sākt bērnam piedāvāt citu pārtiku ir vecāku iniciēts mirklis. Tas nav ne slikti, ne labi. Hēla piedāvā nesākt pārāk agri. Pirmā reize jau nebūs pilnvērtīga ēdienreize, bet tikai mēģinājums. Hēla arī vērtē, ka pirmajā dzīves gadā vecāki pārcenšas ar dažādu ēdienu piedāvājumu mazuļiem. Paspēs vēl daudz un dažādas lietas nogaršot.

Raidījumā Ģimenes studija uzklausām arī vecāku pieredzes stāstus par jauna ēdiena piedāvāšanu bērniem līdz gada vecumam. Mamma Inga Kalniņa savu izraudzīto metodi sauc par "mammas intuīcijas metodi".