Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērnu ārstēšanai domātajām zālēm izvirzītas īpaši augstas prasības. Taču ne vienmēr to nekaitīgums veselībai apstiprināts klīniskos pētījumos. Vai mediķiem vienmēr ir pieejamas bērna vecumam atbilstošas zāles un kas jāatceras vecākiem, ārstējot savu atvasi ar bezrecepšu medikamentiem. Vēl arī Ģimenes studijā diskutējam par jautājumu, par kuru arī speciālistiem nav viennozīmīga viedokļa: kas ir ir ētiskāk - iesaistīt bērnus klīniskos pētījumos, lai noteiktu piemērotāka ārstēšanas līdzekli, vai ārstēt ar zālēm, par kuru efektivitāti zināms mazāk. Viešņas studijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā farmaceite Inese Sviestiņa, šīs slimnīcas pediatre-infektoloģe Liene Čupāne un ģimenes ārste Linda Zēģele.

"Bērns nav pieaugušais miniatūrā, turklāt jāņem vērā bērna vecuma un attīstības posmi. Ir medikamenti, kurus var lietot no 12 gadu vecuma, ir medikamenti, ko var lietot zīdainim," atzīst Liene Čupāne. Izrakstot zāles, jāizsver ieguvumi un riski un jābrīdina vecāki par iespējamām blakus parādībām.

"Svarīga ne tikai zāļu aktīvā viela, bet arī zāļu forma un pievienotās palīgvielas. Un ne visas palīgvielas ieteicamas bērniem, kādas nav ieteicamas jaundzimušajiem," norāda Inese Sviestiņa.

"Ja tirgū ir pieejamas zāles, kas reģistrētas konkrētai vecuma grupai, tās ir jālieto, lai arī tās mēdz būt dārgākas. Nelietojot konkrētai vecuma grupai norādītos medikamentus varam bērnam nodarīt ļaunu, cenšoties viņam palīdzēt," telefonintervijā atzīst ārste Dina Apele-Freimane, P. Stradiņa Klīniskās universitātes Slimnīcas Perinatālās aprūpes centra ārste - neonatoloģe, Eiropas Zāļu aģentūras Pediatrijas komitejas locekle, Starptautiskā Neonatalā konsorcija Neonatalās Farmakoloģijas darba grupas eksperte.

Par medikamentiem bērniem bieži nav precīzu datu par to, kāda deva jālieto konkrētā vecuma grupā. Bieži devu noteikšana katrā valstī ir balstīta uz vietējo ārstu pieredzi, atzīst Apele-Freimane.

Daudzas no bērniem paredzētajām zālēm nav īpaši pētītas, bet ir atļautas izmantot bērniem.

Ir nepieciešami papildus pētījumi, lai atrastu bērniem piemērotākas zāles. Zāļu ražotāji tos neveic, jo izmaksas ir salīdzinoši dārgas, jo pacientu grupas ir tik atšķirīgas. Vieglāk ir ierakstīt zāļu aprakstā - bērniem nelietot.

Linda Zēģele atzīst, ka bieži, izrakstot zāles bērniem, balstās uz pieredzi.