Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Modernās tehnoloģijas ļauj konstatēt ģenētiskos defektus grūtniecības agrīnā stadijā, un ārsti piedāvā topošajām māmiņām apzināties iespējamos riskus tādējādi - izšķirt sava vēl nedzimuša bērna likteni. Ģimenes studijā saruna par izvēlēm, kuru priekšā mūs nostāda šāda iespēja – agrīni konstatēt iedzimtas saslimšanas. Pieņemt vai nepieņemt mediķu piedāvāto izvēli. Studijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikas vadītāja daktere Ieva Mālniece, bērnu psihiatre un ģenētiķe, medicīnas zinātņu doktore Daiga Bauze un ārste, vecmāte Dina Ceple.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ieviesta jauna diagnostikas metode patoloģiju un ģenētisku saslimšanu noteikšanai, Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikā ir iespējams veikt šobrīd pasaulē precīzāko skrīninga testu hromosomālām patoloģijām, lai laikus noteiktu, vai auglim nav nopietna ģenētiska saslimšana, piemēram, Dauna sindroms. Izmantojot šo metodi, iespējams noteikt, vai gaidāmajam bērnam ir augsts vai zems noteiktu ģenētisko slimību risks.

Populācijas risks iedzimtām ģenētiskām slimībām ir 3-5%. Tik daudz bērnu ar ģenētiskiem defektiem tiek konstatēti grūtniecēm visā pasaulē. Skaitot kopā gan dzīvi dzimušos bērnus ar ģenētiskām problēmām, gan pārtrauktās grūtniecības pēc tam, kad defekts ir atklāts un vecāki nolēmuši grūtniecību nesaglabāt, līdzīga situācija ir arī Latvijā.