Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gatavo ome Anita Rīderere. Tikšanās reizē Anita apbur ar vitalitāti. Pensionēta matemātikas skolotāja, kas joprojām palīdz bērniem tikt galā ar skaitļu pasaules mežģiem privātstundās. Brīvajā laikā arī daudz lasa, kā arī labprāt kavējas atmiņās par savu jaunību un bērnību.

No bērnības gadiem, no pirmā brīvvalsts laika Anitas Rīdereres īpašumā ir daudz akurāti sakārtotu fotogrāfiju un vēl kāds sevišķs dārgums - mātes māsas recepšu klade. Laika zoba skartajās lapās pierakstīto recepšu skaits sniedzas pāri tūkstotim, un tās pierakstītas, kad Anitas tante apmeklējusi izcilām saimniecēm paredzētus kulinārijas kursus Rīgā. No šī recepšu krājuma Anita Rīderere Ģimenes studijas klausītājus iepazīstina ar biešu lapiņu zupas recepti un vairākiem konditorejas meistarstiķiem - rupjmaizes pudiņu ar āboliem, nabagu pīrāgu un muršuļiem.

Biešu lapiņu zupa

Šī zupa tiek vārīta biešu retināšanas laikā, galvenā sastāvdaļa – izravētās bietītes ar lapiņām.

Stundu vāra buljonu no žāvētām cūku ribiņām. Kad gaļa pavisam mīksta, pievieno kārtīgi noskalotas un pirms tam pāris stundas izmērcētas grūbas, sagrieztus sīpolus.

Kad arī grūbas mīkstas, liek klāt sagrieztas biešu lapiņas. Pasniedz ar zaļumiem – pētersīļiem un/vai dillēm un krējumu.

Nabagu pīrāgs

Šis ir vienkāršs našķis, ko var ātri un viegli pagatavot gadījumos, kad piesakās negaidīti ciemiņi. To var sākt gatavot pat tad, kad ciemiņi ir ieradušies, tikai cepšanās laikā jāatceras to pieskatīt. Un jau no seniem laikiem zināms, ka labām un garšīgām lietām obligāti nav jābūt sarežģītām.

Sastāvdaļas. 3 lauku olas, 300-350 g baltā smalkā cukura, šķipsniņa vaniļas cukura, 500 ml kefīra, 250 g margarīna, istabas temperatūrā, 1 tējk. sodas vai cepamā pulvera, 380 g kviešu miltu.

Pagatavošana. Sakarsē krāsni 180 grādus karstu. Izklāj 25 x 35 cm lielu plāti ar cepamo papīru.

Bļodā sajauc olas ar cukuru un vaniļas cukuru. Pievieno kefīru un margarīnu un samaisi viendabīgā masā. Pievieno sodu vai cepamo pulveri un pakāpeniski pievieno miltus, līdz mīkla ir viendabīga.

Izklāj mīklu plātī un liec krāsnī cepties uz 40 minūtēm, līdz virskārta ir zeltaini brūna un nedaudz karamelizējusies.

Kad pīrāgs gatavs, izņem no krāsns, atdzesē un pasniedz.

Anitas Rīderere stāsta, ka pirmskara laikā sviests nebija pieejams, tāpēc receptē tika izmantots margarīns, ko viņas mamma dēvēja par „mērkaķa taukiem”. Taču, ja vēlies, vari margarīnu aizstāt ar sviestu.

Rupjmaizes pudiņš ar āboliem

Sastāvdaļas. 300 g nobriedušas (sacietējušas) rupjmaizes, 200g cukura, 200 g sviesta, kanēlis, smalkās šķēlītēs sagriezti āboli, 2 glāzes piena, ola.

Pagatavošana. Rupjmaizi sarīvē vai sadrupina. Piejauc kanēli, klāj veidnē kārtu rupjmaizes masas, pārber cukuru, dāsni pārliek ar sviesta piciņām, tad liek ābolu kārtu, vēlreiz rupjmaizi, cukuru un ābolus. Virskārta – rupjmaize, ko pārlej ar pienu, kam piekulta ola.

Cep 40 minūtes 180 grādu temperatūrā cepeškrāsnī. Pasniedz ar pienu.

Muršuļi (cepumi)

Sastāvdaļas. 250 g sviesta, 250 g krējuma, 400 g miltu, plūmju (aliču) ievārījums.

Pagatavošana. Sviestu sakapā ar miltiem. Pievieno krējumu un mīca mīklu, kamēr tā atlec no rokām. Saveļ bumbā un liek uz pusstundu ledusskapī.

Ņem daļu mīklas, izrullē apaļu. Šķīvi vai  bļodu liek uz izrullētās mīklas un izgriež no mīklas precīzu apli. Tad mīklu sadala sektoros (tādās kā picas šķēlītēs) pārsmērē ar ievārījumu un rullē no platākā gala uz šaurāko, lai izveidojas tīstoklis.

Cep, līdz cepumi zeltaini.