Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ne vienmēr bērna ienākšana ģimenē ir sievietes izvēle un bērns ir plānots. Īpaši, ja ģimenē jau ir pulciņš bērnu un tā paknapāk ar rocību. Tāpēc biedrība “Papardes zieds” piedāvā sabiedrībai apspriest ideju par valsts apmaksātu kontracepciju sociālā riska ģimenēm un, iespējams, arī jauniešiem. Par šo ideju arī saruna Ģimenes studijā. Raidījumā diskutē ginekoloģe Margarita Puķīte, sociālā darbiniece Dace Augustiņa un “Papardes zieda” pārstāve Ilze Maļkeviča.

"Ne vienmēr sociālā riska ģimenes ir tās, kas nonāk sociālā dienesta uzmanības lokā. Lielākoties tās ir ģimenes, kur ir atkarību problēmas vienam vai abiem vecākiem, novārtā atstāti bērni. Bieži tās ir daudzbērnu ģimenes, bet ne vienmēr ģimene, kurā ir daudz bērni, ir sociāli nefunkcionējoša, pat ja rocība ir mazāka. Ir emocionāla piesaiste, rūpes, tas, ko šāda ģimene saņem sociālā dienestā, varbūt ir materiālā palīdzība," skaidro Dace Augustiņa.

Ja ģimenē ir viens no vecākiem kādam no vecākiem ir garīga rakstura problēmas, un neskatoties ar visu sociālā dienesta atbalstu tur ir viens, divi bērni, ar gadiem četri, pieci bērni.

Speciālisti iesaka sievietēm no sociālā riska ģimenēm lietot ilgstoši kontracepcijas līdzekļus, lai izvairītos no drīzas nākamās grūtniecības, lai ļautu sievietes ķermenim atpūsties pēc iepriekšējās grūtniecības.

Ginekoloģe Margarita Puķīte norāda, ka cenšas rast risinājumus, lai sieviete varētu atļauties kontracepcijas līdzekļus. Taču bieži sievietes izvēlas nevis kontracepcijas līdzekļus, bet naudu iztērēt varbūt stiprākam dzērienam, izklaidēm, arī ikdienišķām vajadzībām.

Sociālā dienesta pārstāve Dace Augustiņa atzīst, ka ir maz klientu, kas paši iniciē sarunu par palīdzību kontracepcijas līdzekļu iegādei. Viņa arī norāda, ka šajā situācijā ir jārunā ne tikai par sievietes reproduktīvo veselību, bet arī par bērniņa tiesībām piedzimt stiprā ģimenē un būt aprūpētam un par vecāku pienākumu ģimenē ienākušo bērnu audzināt.