Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pēcdzemdību depresija var piemeklēt kā sievietes, tā vīriešus. Pētījumi rāda, ja depresija ir sievietei, tā būs arī vīrietim, raidījumā Ģimenes studija skaidro psihoterapeite Diāna Zande.

Ja mammai ir depresijai grūtniecības laika, mazulim piedzimstot ir tāds pats stresa hormonu līmenis. Ja mamma ir ļoti nomākta, arī mazulis ir ļoti nomākts, vai arī mazulis ir skaļš, kas tēti un mammu uztrauc vēl vairāk, turpina Zande.

 Iveta Parravani, kura pati ir pārdzīvojusi smagu pēcdzemdību depresiju, atzīst, ka no tā, ka pašai ir grūti visvairāk cieš ģimene. "Sāpes, ko nodarām vīram, sievai, bērnam, ir daudz vairāk. Ja mammai ir depresija, cieš arī mazulis. Tādam mazulim nav mammas. Viņa ļoti norobežojas no mazuļa," atklāj Parravani.

Der atcerēties, pēcdzemdību depresija nav uz mūžu. Noteikti ir jāmeklē palīdzība. Ja mamma būs parūpējusies par sevi, viņa varēs arī parūpēties par bērnu, jo no tukša trauka jau nav ko iedot, atgādina Zande.

Pēdējos mēnešos sabiedrību pāršalkušas vairākas skumjas ziņas par to, ka sievietes pēc bērniņā piedzimšanas vēlējušās aiziet no dzīves. Šīs ziņas liek uzdot jautājumu, kāpēc tā notiek, kāpēc jauna sieviete izvēlas atņemt dzīvību sev, reizēm arī sev un bērnam. Raidījumā Ģimenes studija diskutējam, vai šādu sievietes rīcību var saistīt ar pēcdzemdību depresiju un kā no tās izvairīties. Kā palīdzēt sievietei, kurai jau bērniņu gaidot vai tūlīt pēc dzemdībām ir sākusies pēcdzemdību depresija un kāpēc sabiedrībā par jautājumiem, kas saistīti depresiju vispār, arvien ir daudz aizspriedumu un nolieguma. Raidījuma viešņas: psihoterapeite Diāna Zande un perinatālās depresijas skarto atbalsta biedrības "Debesmanna" vadītāja Iveta Parravani.

80 procenti jauno māmiņu dažas dienas pēc dzemdībām piedzīvo “pēcdzemdību skumjas”. Latviešiem ir zināmas “raudamdienas”, sievietēm ir ļauts izraudāt un izsāpēt posmu pēc bērniņa piedzimšanas, ko raksturo straujās hormonālās pārmaiņas, kas to ļoti aktivizē. Sieviete vienu brīdi sieviete jūtas pacilāta, otru – izmisusi. Tas ir stāvoklis, kas pāriet pats no sevis, ja sieviete saņem atbalstu, ir samīļota. Viņa iejūtas mammas lomā un sāk ar to sadzīvot.