Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gunta un Andis Kalvāni ir ģeogrāfi, kuriem ir dienesta romāns un divi lieliski bērni - Elīza un Jānis. Par zinātnieku dzīvi, sadzīvi un bērnu audzināšanu, idejas smeļoties Montesori pedagoģijā un gatavojot Kalvānu picu, aizvadīsim Ģimenes studijas stundu.

 

Zinātnieku pica

21. gadsimtā gan darba devēji, gan psihologi nepaguruši diskutē par 21.gs skolēnam nepieciešamajām prasmēm. Domās kā jau zinātnē dalās, bet abas puses piekrīt, ka noteikti būs nepieciešams radošums. To var apgūt arī, taisot picas mīklu „uz izjūtu”, pildījumu „uz sajūtu” (garšas un redzes).

Vadlīnijas
Mīkla. 600 ml baltie kviešu milti + 200 ml pilngraudu kviešu milti (novērojums: jo vairāk miltu, jo vieglāk izmīcīt), 1/3 paciņa rauga, 400 ml ūdens (tas ir ar rezervīti), 1-2 ēdamkarotes (tātad vidēji statistiski 1,5 ml) olīveļļas; brūnais cukurs (tējkarote ar kaudzi) + šķipsna sāls + baltais cukurs raugam.

Gatavošana

1. Raugu sadrupina šķīvītī, aplej ar 4-5 ēdamkarotēm ūdens, apkaisa ar tējkaroti baltā cukura un liek siltā vietā fermentēties, piemēram, virs bļodiņas ar karstu ūdeni.

2. Uz galda uzsijā konusveida miltu kalnu kā stratovulkānu un tā vidū izveido krāteri, kur iemaisa sāli, brūno cukuru un eļļu.

3. Pa nelielām porcijām pievieno ūdeni un iemaisa to miltos ar divām karotēm. Kad rauga šķīvītī ir novērojami bagātīgi ogļskābās gāzes burbuļi, arī to pievieno mīklai un iemaisa.

4. Kad maisīšana ar karotēm kļūst neērta, ir laiks atrotīt piedurknes un mīcīt ar rokām. Sākumā mīkla ir ļoti lipīga, bet ar laiku tai vajadzētu atlipt no rokām. Ja tas nenotiek, pievieno vēl miltus, tomēr uzmanīgi, jo pārāk cietai mīklai pievienot ūdeni ir sarežģītāk, nekā mīkstā mīklā iemīcīt miltus. Mīlas konsistencei ir jābūt patīkami mīkstai.

5. Gatavo mīklu liek bļodā siltumā uzrūgt, un pa to laiku sagatavo sastāvdaļas, kas būs liekamas uz picas (sarīvē sieru, sagriež tomātus u.c.)

6. Galdu apkaisa ar miltiem, ņem dūres lieluma mīklas gabalu un izrullē līdz 4-6 mm biezumam, pārnes uz cepampapīra.

7. Uz picas var likt visu, kas garšo un liekas acij un mēlei baudāms. Mūsu ģimenes standarta komplektācija ietver:

a. ketčups (tieši virs mīklas)
b. kūpināta gaļa, sagriezta strēmelītēs vai kvadrātos
c. sarīvēts Krievijas siers
d. tomāti šķēlēs

Papildus sastāvdaļas (ko daži ģimenes locekļi var arī neēst) ir mocarellas siers, olīvas, sīpoli, zivs, paprika, puravi, picas mērce no sīpoliem, tomātiem un čili, kā arī citi kārumi.

8. Liek cepties uzkarsētā cepeškrāsnī 170-200 Celsija grādu temperatūrā uz aptuveni 7 līdz 15 minūtēm, līdz siers ir vietām apbrūnējis un arī picas vidū redzami burbuļi.