Ja novadā nav nevienas audžu ģimenes, taču turpat netālu ir bērnunams, vai tas nozīmē, ka krīzes situācijā bērns, visticamāk, nonāks institūcijā – šāds bažīgs jautājums jau iepriekš ieskanējis. Raidījumā Īstenības izteiksme skaidrojam, vai tiešām te ir kāda sakarība, un, pašvaldībās arī jautājam, kādēļ jums nav nevienas audžu ģimenes.

Šo stāstu veidojot Latvijas Radio saskārās ar lieliem kontrastiem. Latvijā ir 26 novadi, kur nav pilnīgi nevienas audžu ģimenes. Tie gan nav pavisam baltie zvirbuļi, jo daudzos Latvijas novados audžu ģimeņu skaits svārstās no vienas līdz piecām. Latvijā kopumā ir tikai nedaudz vairāk nekā pustūkstotis audžu ģimeņu un to trūkst. Taču kartē ļoti izceļas kāds ne pārāk liels novads Kurzemē ar pārsteidzošu audžu ģimeņu skaitu – 64. Tas ir tieši tikpat, cik Rīgā.

“Man ir ļoti brīnišķīgi, es esmu pavadījusi šajā darbā 14 gadu, pilnīgi ar tīru sirdsapziņu, jo nevienu bērnu man nav bijis jāievieto bērnunamā,” bilst Kandavas bāriņtiesas priekšsēdētāja Laila Henzele.

Raidījumā arī stāsts par to, kā šim novadam izdevās ieinteresēt vietējos, bet vispirms ceļojums uz novadiem, kur nav nevienas audžu ģimenes. Maršrutu sastādīt nenākas grūti – ja kartē ar baltu krāsu atzīmē šīs no audžu ģimenēm brīvās zonas, acīs krīt, piemēram, balts iegarens vienlaidus laukums Zemgales pusē – Aizkraukles, Salas, Kokneses, Pļaviņu un Krustpils novadi.