“Nekad iepriekš neesmu bijusi Bulgārijā, un nu, man ir iespēja turp aizdoties. Domās pārcilāju visu, ko par to zinu. Eiropas Savienības gaiteņos Briselē pierasts dzirdēt, ka Bulgārija ir nabadzīgākā dalībvalsts, (skaitļos tā tikai nedaudz atpaliek no Latvijas. Minimālā alga Bulgārijā, pārvēršot levas eiro, ir ap 250 eiro liela, Latvijā - 430, vidējā alga Bulgārijā - 540 eiro, Latvijā – teju 700 eiro), ka tā ir ļoti korumpēta un, ka lielās un vecās valstis – Vācija, Nīderlande to negrib uzņemt Šengenas zonā, jo neuzticas bulgāru spējai nosargāt ārējās robežas,” stāstu raidījumā Īstenības izteiksme sāk Ina Strazdiņa.

“Jā, rēķinos, ka lidostā būs jāstāv rindā un jāuzrāda pase, naudu nāksies mainīt, jo Bulgārijā nav eiro, bet levas. Kas vēl? Ak, jā no vēlajiem padomju laikiem atceros sarkanus, konservētus bulgāru tomātus lielās burkās un ļoti krāsainus deju kolektīvu tautas tērpus bildēs un dažkārt televizora ekrānā. Dodos uz Bulgāriju ar ļoti pieticīgu zināšanu un priekšstatu bagāžu, kāda par šo zemi jau ilgus gadus ir ne tikai man, bet nevienam vien vidusmēra eiropietim.

Ir trīs iespējas, vai nu atgriezties ar to pašu mājās, iegūt pamatīgu papildkravu vai vispār visu veco izmest laukā un sākt gluži jaunu personisko pieredzi par Bulgāriju.”

Bulgārijas galvaspilsēta Sofija un pirmais pārsteigums. Izrādās ziemas šeit, kur tik karstas un krāsainas uzliesmo vasaras, mēdz būt patiešām aukstas un pelēkas. Nav ledus un milzīgu kupenu, bet pūš ass vējš un prasās pamatīgi satīties mētelī un šallē.

Sofijas centrā tuvu cita citai ir lielās, gaišās neorenesanses stilā celtās varas iestāžu ēkas – prezidenta pils, ministru kabinets, parlaments, no kura daļa, telpu trūkuma dēļ, ir iekārtojusies bijušajā komunistu partijas ēkā. Plaši laukumi, platas ielas. Lielajā parlamenta laukumā Sofija ir pieredzējusi demonstrācijas un protestus pat simtdienu ilgus pret varu, pret sociālo netaisnību, dažādus. Tagad te ir ziemas darba dienai raksturīgais miers. Pulciņos stāv zilās formās satērpušies policisti. Tas tādēļ, ka Sofijā šajās dienās ir daudz ārzemju viesu, jo Bulgārija nupat, janvāra sākumā, ir kļuvusi par Eiropas Savienībā prezidējošo valsti. Tagad pusgadu uz Sofiju brauks dažādas eiropiešu delegācijas, savukārt bulgāru ministri, iestāžu darbinieki, žurnālisti, eksperti lidos uz Briseli.