"Sistēmas bērnu” sērijā Radio piedāvā ieskatu strīdā starp kādu māti un bāriņtiesu par vecāku tiesību iespējamu anulēšanu. Šis ir viens no vairāk nekā 1000 gadījumiem Latvijā, kas notika pērn un kas nonācis līdz tiesai. Kāpēc varētu domāt, ka tiesa lēmumus balsta vienīgi bāriņtiesas argumentos? Cik ļoti bāriņtiesas cenšas palīdzēt ģimenēm atkal apvienoties?

Viņi mani ignorē. Reāli viņi mani ignorē. Man bija tādi jautājumi, mammu, kad mēs atgriezīsimies mājās? Viņi raksta plānus, kas man ir jāizpilda, ja? Bet viņi pasaka tā, tu jau tikai ķeksīša pēc to dari. Par kursiem arī viņi ir pateikuši tā, nu ja, tev jau kursi patīk.

Pēc statistikas varētu arī rasties [priekšstats], jo mēs ļoti reti, kad tiešām atceļam bāriņtiesas lēmumus. Parasti līdz tiesai nonāk jau tādi acīmredzami gadījumi. Es laikam pats personīgi esmu vienreiz atcēlis bāriņtiesas lēmumu, kur arī ir uz robežas, bet tomēr var konstatēt, ka vēl nav sasniegta tā robeža.

 

Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, raidījumā „Īstenības izteiksme” piedāvājām kādas tiesvedības rekonstrukciju, kur līdz Augstākajai tiesai bija nonācis strīds starp kādu ģimeni un bāriņtiesu Rīgā par vecāku tiesību pārtraukšanu. Savu atzinumu tiesai sniedza arī Tiesībsarga birojs, un secināja, ka bāriņtiesa savā darbībā pieļāvusi vairākus pārkāpumus. Piemēram, ģimenei nepamatoti liegts komunicēt ar bērniem tad, kad bērni ilgstoši atradās krīzes centrā, un šādu saskarsmi ierobežojošu gadījumu pēdējā laikā esot arvien vairāk. Radio zināms, ka pēc raidījuma izskanēšanas Rīgas bāriņtiesa pārtrauktās aizgādības tiesības tomēr atjaunoja, bet tagad ģimene atkal nonākusi atbildīgo dienestu redzeslokā. Tas gan bija tikai viens gadījums no aptuveni 30, kas katru gadu nonāk Rīgas administratīvajā tiesā vien.

Šodien piedāvājam atskatīties uz vēl kādu citu, līdzīgu tiesvedību un to, kā atbildīgie dienesti strādā ar krīzē nonākušām ģimenēm, lai tās pēc iespējas saglabātu. Strīdu starp kādu māti un Salacgrīvas bāriņtiesu pērn risinājusi Valmieras tiesa. Tā nostājusies bāriņtiesas pusē. Kāpēc tiesas priekšsēdētājs un tiesnesis saka, pēc statistikas rodas priekšstats, ka tiesa ļoti reti atceļ bāriņtiesas lēmumus? Un vai tas nozīmē, ka tiesa iet bāriņtiesas pavadā?