Viļāni un Varakļāni – attālums no abu novadu centriem nedaudz vairāk nekā desmit kilometri. Pēc teritoriālā iedalījuma Viļāni atrodas Latgales reģionā un Varakļāni Vidzemes. Teritorijas ziņā Viļānu novads ir nedaudz lielāks nekā Varakļānu. Varakļānu novadā šobrīd iedzīvotāju skaits ir aptuveni trīs ar pusi tūkstoši. Viļānu novadā vairāk nekā seši tūkstoši. Problēmas abiem kaimiņu novadiem līdzīgas: ceļu infrastruktūra, cilvēku skaita samazināšanās, darba vietu trūkums. Viļānu novadā gan, jāteic, ar bezdarbu ir divtik lielākas problēmas nekā Varakļānu novadā. Un vēl liela atšķirība abiem kaimiņu novadiem ir vietējā politika un vēlme būt par pašvaldības domes deputātiem.

Viļānu novadā šogad pašvaldību vēlēšanās iesniegti septiņi saraksti. Tik daudz sarakstu arī šobrīd pārstāv šo domes deputātu sasaukumu. Pie varas ir “Saskaņa”, no piecpadsmit deputātu krēsliem seši ir “Saskaņai”, arī domes priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova pārstāv šo partiju, no pārējiem sešiem sarakstiem: “Vienotībai”, “Latvijas Sociāldemokrātiskajai strādnieku partijai”, „Latgales partijai” “Latvijas Zemnieku savienībai”, “Alternative” un “Vienoti Latvijai” domē ir pa vienam, diviem krēsliem. Mierīgs domes darbs Viļānu novadā beidzamos gadus nepastāv. Domes sēdes notiek ar balss pacelšanu, savstarpējiem aizvainojumiem, strīdiem un pat mēģinājumu gada sākumā pirms pašvaldību vēlēšanām, kad palikuši vien trīs mēneši, gāzt domes priekšsēdētāju Jekaterinu Ivanovu. Viļānu novada domes deputāti, ar septiņām balsīm par priekšsēdētājas atstādināšanu no amata un astoņām balsīm pret atstādināšanu, izmaiņas domes darbā nepanāca.

Savukārt kaimiņu novadā Varakļānos dzīve domē rit mierīgāk. Šobrīd to pārstāv trīs saraksti. Domē deviņi deputāti. Trīs no saraksta “Savam novadam”, viens no Latgales partijas un pieci no saraksta “Vienoti novadam”, no šī saraksta domē šajā sasaukumā ir ievēlēts priekšsēdētājs Māris Justs. Kā paši deputāti raksturo, opozīcija ir, tomēr darbs rit mierīgi. Un, varētu teikt, pat pārāk - pirms šīm pašvaldību vēlēšanām Varakļāni bija no tām piecām Latvijas pašvaldībām, kurās tika iesniegts viens saraksts, ko pārstāv pašreizējais domes priekšsēdētājs Māris Justs. Centrālā vēlēšanu komisija šajās pašvaldībās kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņu pagarināja par desmit dienām. Papildtermiņā Varakļānos klāt nāca vēl divi saraksti.