Pirms gada labklājības ministrs pirmo reizi publiski izteicās, ka pašvaldību bāriņtiesas varētu pievienot tiesu mehānismam. Tā stiprinot gan bāriņtiesu neatkarību, gan risinot problēmas, saistītas ar darbinieku algām, profesionalitāti un arī noslodzes atšķirībām. Šāda prakse ir Lietuvā. Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā plašāka reportāža no Lietuvas raidījumā Īstenības izteiksme.

„Sistēmas bērnu” sērijas laikā vēstīts par bāriņtiesu darba apšaubāmo kvalitāti, grūtībām reģionos piesaistīt profesionālus darbiniekus un bāriņtiesu ciešo saikni ar to darba devējiem – pašvaldībām. Pirms gada labklājības ministrs Jānis Reirs pirmo reizi rosināja bāriņtiesas pievienot valsts tiesu mehānismam. Aizvadītajā gadā par to daudzkārt diskutēts, taču pagaidām bez panākumiem. Tiesu vara īpaši nealkstot uzņemties šos pienākumus, un pašvaldības bāriņtiesas tik vienkārši atdot arī negrasās. Ideja apturēta, gaidot nākamās Saeimas vēlēšanas rudenī.

Atbildīgā ministrija Radio norāda, ka šāda sistēma, kad bērna aizgādības jautājumus risina tiesneši, pastāv Lietuvā. Kā tas darbojas praksē?