Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīzijas raidījumu „Aizliegtais paņēmiens” oktobrī veica unikālu eksperimentu, operāciju ar nosaukumu „Zīdaiņu aukle”. Televīzijas žurnāliste pieteicās darbam valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga” par zīdaiņu aprūpētāju un tur nostrādāja divas nedēļas. Par notiekošo šādās slēgtā tipa iestādēs plašāka sabiedrība zina ļoti maz, un arī žurnālistiem sarunāt intervijas nav viegli. Tāpēc, lai par sadzīves apstākļiem šādās iestādēs uzzinātu ko vairāk, tapa šis eksperiments. Darba attiecības ar žurnālisti tika pārtrauktas ļoti drīz, aizbildinoties ar kādas citas darbinieces slimības lapas beigām. Tajā pašā laikā valsts sociālās aprūpes centru vadītāja atzīst, ka vairākās filiālēs trūkst darbinieku, un ir aizdomas, ka darbiniece atlaista, jo viņas jautājumi pārējam personālam radījuši aizdomas.

Vadījāmies pēc sludinājuma, jo šobrīd bija parādījusies vakance, kad ir nepieciešams darbinieks, un tad mēs arī visu to ceļu izgājām un paskatījāmies, kā tas notiek. Iestājoties darbā, nav principā nekāda pārbaude attiecībā pret darbinieku.

Tā ir morāla atbildība un ētikas kodekss nosaka, kas šim cilvēkam jādara, un, protams, lielā mērā tas ir atkarīgs no paša cilvēka, no paša strādājošā kultūras. Pirmkārt, jau došos vēlreiz uz turieni, pārrunāšu visus tos jautājumus, kas ir ieteikti. Protams, ir lielā mērā atkarīgs no cilvēkiem. No cilvēku resursa un no viņu izpratnes.

Pēc Latvijas Radio vairākkārt neveiksmīgiem mēģinājumiem oficiālā ceļā noskaidrot, kādi ir sadzīves apstākļi Latvijas bērnunamos, kopā ar Latvijas Televīzijas raidījuma „Aizliegtais paņēmiens” žurnālistiem veicām eksperimentu „Zīdaiņu aukle”. Tā laikā divas nedēļas žurnāliste strādā valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga” par aukli. Eksperimenta galvenais uzdevums ir noskaidrot, kādā veidā aprūpē un audzina tos bērnus, kuri uz laiku ir nonākuši bērnunamā. Šodien piedāvājam eksperimenta rekonstrukciju no darba gaitu uzsākšanas līdz pat noslēgumam, kā arī būtiskākos mūsu novērojumus par bērnu atstāšanu vientulībā, potenciāla degradēšanu, ko iespējams saukt arī par vardarbību. Pēc radio un televīzijas kopīgā eksperimenta arī atbildīgās amatpersonas beidzot pievērsušas uzmanību konkrētajam bērnunamam. Labklājības ministrija ir sākusi izvērtēt pārkāpumos iesaistīto amatpersonu konkrēto atbildību.