Pastnieks. Tā varētu dēvēt Latvijas galveno netīrās naudas legalizācijas izskaudēju Viesturu Burkānu. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu jeb Kontroles dienestu viņš vada kopš tā dibināšanas – 20 gadus. Kāpēc pastnieks? Jo saņem ziņas par aizdomīgiem darījumiem bankās un nodod tos tālāk policijai. Raidījumā Īstenības izteiksme skaidrojam, kāpēc Burkāna vadītajai iestādei šo gadu laikā nav izdevies apturēt netīrās naudas mazgāšanu Latvijas bankās?

Latvijas trešā lielākā banka “ABLV Bank” organizējusi naudas atmazgāšanas shēmas, kas esot palīdzējušas finansēt Ziemeļkorejas ballistisko raķešu programmu un nelegālas aktivitātes Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. Šis ASV Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas paziņojums pirms dažām nedēļām satricināja Latviju. Iespējams, kārtējais Latvijas reputāciju ietekmējušais naudas atmazgāšanas skandāls sašūpojies arī Viestura Burkāna krēslu. Iepriekš, paejot pilnvaru četrgadei, ģenerālprokurors viņu vienkārši apstiprināja amatā uz nākošajiem četriem gadiem. Pirmo reizi Kontroles dienesta pastāvēšanas vēsturē tā vadītāju meklēs atklātā konkursā.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas dienestā ir nepieciešamas radikālas izmaiņas, informējot par konkursu, sacīja premjers Māris Kučinskis.