Pētot bērnunamos notiekošo, raidījumā Īstenības izteiksme analizēsim uzsākto kriminālprocesu bāreņu namā „Līkumi”. Cik tālu divu gadu laikā process pavirzījies un kā mainījusies dzīve bērnunamā?

 

Arī mums audzēkņi un bijušie audzēkņi ziņoja par iestādes darbinieku vardarbību pret viņiem un par to, ka viņi ir vērsušies policijā, bet policijā uz šiem bērnu iesniegumiem nekas uzsākts nebija. Vadītājs pats ar visu tiek galā. Ka viņš pilda visu institūciju tā kā funkcijas, kā viņš pats bija teicis, es te esmu reizē arī policists! Visi no manis baidās, ja?

Jūs personīgi neesat nevienu dienu strādājusi ārpus ģimenes aprūpes sistēmā. Kā Jūs varat spriest par to? Es vienkārši pagaidīšu, ar ko tas viss beigsies. Kriminālprocess? Uz priekšu, lai darbojas cilvēki. Nav problēmu. Es nejūtos vainīgs.


Ir pagājusi nedēļa, kopš pētniecības ciklā „Sistēmas bērni” analizējām, kas notiek Jelgavas bērnunamā. Uzsākot deinstitucionalizācijas procesu, neatkarīgi eksperti tur dokumentējuši bērnu tiesību pārkāpumus un vardarbības gadījumus. Apsaukāšanu, raušanu aiz matiem un vēl citas lietas. Ierakstos vērtējām, kam jāuzņemas atbildība un kas varētu lauzt spēcīgo sistēmu, kas izveidojusies ap bērnunamiem.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija Jelgavā konstatējusi vairākus bērnu tiesību pārkāpumus, nosūtīšanu uz tālām internātskolām un nepieņemamu sodīšanu, liekot stāvēt kaktā vai iet gulēt. Šobrīd ir administratīvā lieta pret divām aprūpes centra darbiniecēm. Izmeklē aprakstītos vardarbības gadījumus. Likums ļauj pieņemt stingrākus soda mērus un arī citu izmeklēšanas virzienu, ja inspekcija saskatītu pāridarījuma sekas, un tādā gadījumā varētu iestāties kriminālatbildība. Taču tā neesot inspekcijas prakse, nodot secinājumus ģenerālprokuratūrai. Tikmēr Tiesībsarga birojs rīkojas pretēji inspekcijas tradīcijai. Šodienas raidījumā dodamies uz bāreņu namu „Līkumi” Jēkabpils pusē.