Nepilngadīgi bērni, kas pārkāpuši likumu un sodīti ar tiesas lēmumu, bet vēl nav ieguvuši obligāto pamata izglītību, nonāk Naukšēnos. Vidzemes ziemeļu daļā atrodas vienīgā skola Latvijā, kuras uzdevums ir pildīt sociālās korekcijas funkciju un bērnus pāraudzināt. Citus gadus vairāk, citus - mazāk, bet pilnīgi noteikti katru gadu skolā nonāk vairāki nepilngadīgie likumpārkāpēji no visas Latvijas. Kā notiek sociālā korekcija? Un kāpēc daļa darbinieku uzskata, ka skola savas funkcijas pilda nepilnvērtīgi? Par to raidījumā Īstenības izteiksme 15 minūtēs.

Naukšēnu sociālās korekcijas skolā audzēkņu skaitu prognozēt ir tikpat kā neiespējami. Vēl pirms gada skolā mācījušies mazāk nekā desmit skolēnu, un darbu pametuši arī vairāki darbinieki. Šogad skolā mācās 27 bērni. Katru gadu audzēkņu skaits nav mainīgs septembrī, bet gan mācību gada laikā, kad klāt nāk jauni audzēkņi un daži skolu drīkst pamest.

Cik patstāvīgi ir Naukšēnu absolventi, kuriem skolā iemāca arodu – šūšanu, kulināriju, metāla vai kokapstrādi, datorzinības un virkni citu iemaņu? Šī skola tiek pielīdzināta speciālajām, ne vispārizglītojošām skolām, un tāpēc sagaidāms, ka persona kā absolvents strādās kādu vienkāršu amatu, iespējams, mācīsies tālāk, bet neatkarīgi no tā apzināsies iepriekš pieļautās kļūdas, mācēs plānot savu budžetu un pie noziedzīgiem nodarījumiem neatgriezīsies.

Radio vairāku mēnešu garumā ir saņēmis atsevišķu darbinieku zvanus, raidot kritiku vadības virzienā. Bērniem esot tikai tiesības, pāraudzināšana nenotiekot, un direktors pats organizējot virkni izklaides pasākumu, tā vietā, lai bērni, piemēram, labiekārtotu muižas teritoriju. Valsts nauda tiekot tērēta nelietderīgi, tā apklusinot audzēkņu vēlmi sūdzēties par apstākļiem Naukšēnu skolā. Sūdzēšanās notiekot arvien retāk, tomēr bieži, jo bērniem liekoties, ka viņiem pienākoties kaut kas vairāk. Kāda ir realitāte?