Šā gada pirmajos septiņos mēnešos Latvijā piedzimuši par tūkstoti mazāk bērnu nekā pērn. Cerot paaugstināt dzimstību Latvijā, valdošās koalīcijas partijas vienojušās tieši demogrāfijas pasākumiem novirzīt lielāko summu no nākamā gadā pieejamās naudas jauniem valdības tēriņiem. Uzsvars tiks likts uz trešā bērna politiku – pabalstu par trešo bērnu plānots trīskāršot līdz 100 eiro. Tik pat mēnesī pienāksies arī par katru nākamo bērnu ģimenē. Kādu rezultātu tas varētu dot, skaidrojam Īstenības izteiksmē.

Pabalsta trīskāršošana par trešo bērnu varētu paaugstināt dzimstību, tomēr krītošais potenciālo māšu skaits nozīmē, ka no iedzīvotāju skaita samazinājuma visdrīzāk neizsprukt, uzskata eksperti. Valstij būtu jāceļ dzīves kvalitātes līmenis, lai vairāk cilvēku izvēlētos palikt Latvijā. Savukārt sabiedrības novecošanās tuvākajos gados nozīmēs izmaiņas darba tirgū, un valstij jābūt gatavai atbalstīt pirmspensijas vecuma cilvēku izglītošanos.

"Mūsu biedrībā ir apmēram 60 daudzbērnu ģimenes. Skaits mainās. Šobrīd arī ir tendence, ka Salaspilī ir diezgan daudz daudzbērnu ģimenes," stāsta Ieva Grase.

Ieva Grase ir daudzbērnu mamma un valdes locekle Salaspils daudzbērnu ģimeņu biedrībā „Mārtiņsala”. Biedrība rīko nometnes ģimenēm, nodarbojas ar labdarību un iesaistās dažādos projektos. Pērn 14,6% bērnu piedzima kā trešie ģimenē, kas ir augstākais rādītājs pēdējās desmitgadēs. Viņa atbalsta politiķu lēmumu palielināt ģimenes valsts pabalstus, tomēr joprojām ir skepse, vai solījumi tiks turēti. Svaigā atmiņā joprojām ir krīzes laiks, kad no valsts taupības cieta arī ģimenes.