Administratīvā rajona tiesa Rīgā gadā skata ap 30 lietu, kas saistītas ar vardarbību ģimenē, ja tiesā nonācis strīds starp bāriņtiesu un nepilngadīgo vecākiem vai aizbildņiem. Kā šādos ilgos tiesas procesos tiek ievērotas bērnu intereses? Rekonstruējam konkrētas tiesvedības gaitu Starptautiskajā Bērnu aizsardzības dienā.

Meitene viena pateica, ka vecāki vairākus gadus sita. Un meitenes bija aizvestas uz krīzes centru. Krīzes centra psihologs uztaisīja atzinumu, ka bērni ir cietuši no vardarbības. Bērni bija nosūtīti uz „Valdardzi”, pēc tam uz bērnunamu. Principā, pēc mūsu normatīvajiem aktiem, skolai vajadzēja izsaukt vecākus, paņemt no viņiem paskaidrojumus, ziņot policijai un šos zilumus fiksēt.

Latvijas administratīvās tiesas regulāri skata strīdus, kuru vienā pusē ir pašvaldību bāriņtiesas, bet otrā pusē – bērnu vecāki vai likumiskie aizbildņi. Rīgas tiesu namā viena gada laikā skatītas 26 lietas par vardarbību ģimenē. Strīdi starp vecākiem un bāriņtiesu bijuši par aizgādības tiesību pārtraukšanu vai aizliegumu bērniem uzturēties vecāku dzīvesvietā. „Sistēmas bērnu” ierakstu sērijā1. jūnijā - Starptautiskajā Bērnu tiesību aizsardzības dienā, piedāvājam kādas tiesvedības rekonstrukciju. Par strīdu starp Rīgas bāriņtiesu un kādu ģimeni, kas pirms divpadsmit gadiem adoptējusi divas māsas no bērnunama. Strīds ilgst jau vairāk nekā gadu, un tas nonācis jau līdz Augstākajai tiesai. Rīgas bāriņtiesa informē, ka šādi lēmumi par vecāku aizgādības tiesību pārtraukšanu ir galēji, un tos piemēro vien tad, kad neredzot citas iespējas. Pagājušajā gadā šis gadījums, kuru analizējam raidījumā, esot bijis vienīgais. Un pēdējais gadījums, kad adoptētāju ģimenei Rīgā tiesības vardarbības dēļ pavisam atņemtas, bijis pirms četriem gadiem. Vēl vienā gadījumā bērns no ģimenes izņemts pirms adopcijas procesā. Kāda ir iesaistīto institūciju atbildība un pats svarīgākais, kā šādos ilgos tiesas procesos tiek ievērotas bērnu intereses?