Aprūpētāja, ausis spiežot ar rādītājpirkstu un īkšķi, vienam no mazajiem bērniem, kuram ir trīs gadi, tātad mēģina viņu sēdināt pie galda un ar galvu virzīt šajā te ēdienā, un tieši to pašu darbību viņa atkārto arī ar kādu citu bērnu un saka, tu vienreiz aizvērsi muti un ēdīsi?

Pirmkārt, bērni atgriežas no skolām pievakarē un pamatā ir brīvdienās. Es iestādē neesmu brīvdienās un pievakarē arī nestaigāju pa gaiteņiem, negaidu bērnus, lai rautu aiz matiem, sistu pa galvu un grūstītu.


Pusgada garumā visos Latvijas bērnunamos uzturējās neatkarīgi eksperti, kas novēroja un intervēja audzēkņus un personālu. Mēģināja izprast bērnu vajadzības. Fiksētie notikumi Jelgavas bērnunamā noslēgušies ar apjomīgiem iesniegumiem bērnu tiesības sargājošajām iestādēm. Tajās aprakstīta vardarbīga rīcība, tā balstīta arī uz bērnu liecībām. Pētniecības ciklā „Sistēmas bērni” otrdien stāstījām par īpatnēju praksi nepaklausīgākos audzēkņus izsūtīt tālu prom no bērnunamiem, tai skaitā uz psihoneiroloģiskajām slimnīcām, bet trešdien analizējām naudas apjomu, ko saņem gan bērnunami, gan internātskolas, gan slimnīcas vienlaikus. Šodien raidījumā par virkni vēl citām vardarbības epizodēm, personāla uzvedību un to, vai bērnunama vadītāja ir gatava uzņemties atbildību.

Jelgavas bērnunamā situāciju vērtēja četri cilvēki, viņu vidū arī fizioterapeite Zane Paiča, kas pārstāv „AC konsultācijas”. Fizioterapeites uzdevums bija vērtēt bērnu fizisko stāvokli, tomēr paaugstināto stresa līmeni, kas iestādē valdījis no dienas uz dienu, nevarējusi nepamanīt.