„Akciju sabiedrība „Pilsētas zemes dienests”, akciju sabiedrība „Reversed”, akciju sabiedrība „Zemes īpašnieku ģilde” ir mērķtiecīgi ieguvušas zemi zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, un tas raksturo to, ka nomas maksas saņemšana no mājas iedzīvotājiem ir mērķtiecīgs bizness.” Šie vārdi lasāmi 2015. gadā publicētā nekustamā īpašuma tirgus pārskatā, ko sagatavojis Valsts zemes dienests. „Pilsētas zemes dienests” pēdējo mēnešu laikā iemantojis lielu atpazīstamību, dzīvokļu īpašniekiem pieprasot samaksāt visai ievērojamus nomas maksas parādus, kas it kā izveidojušies pirms teju desmit gadiem. Šajā „Īstenības izteiksmē” vairāk par to, kā šis uzņēmums un ar to saistītie uzņēmumi darbojas.

 „1541, 85 eiro. Tas ir par divistabu dzīvokli. Mūsu mājā tās summas ir pat līdz 2600 eiro. Tā , lūk!” saka Māra Veidemane, turot sev priekšā no „Pilsētas zemes dienesta” saņemto vēstuli. Viņa dzīvo Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā, un ir viena no šā gada martā izveidotās biedrības „Tauta pret zemes baroniem” valdes loceklēm. Pirmajā brīdī, saņemot prasību samaksāt šādu summu par piespiedu nomas maksas parādu, kas, kā apgalvots prasībā, izveidojies laika posmā no 2008. līdz 2010. gadam, esot piedzīvots šoks, neslēpj Veidemane. Mazliet padomājot, viņa nolēmusi parādam nepiekrist.

Māra Veidemane ir tikai viena no aptuveni trim tūkstošiem „Rīgas namu pārvaldnieka” apsaimniekotās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās esošu dzīvokļu īpašniekiem, kas šoziem saņēmusi paziņojumu par nomas maksas parādu un prasību to noteiktā laikā segt.