Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


2018. gads nāk ar ievērojamām nodokļu likmju izmaiņām. Kas nākamgad mainīsies darba ņēmējiem, autoratlīdzību saņēmējiem, pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem un zemnieku saimniecību īpašniekiem, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Valsts ieņēmumu dienesta Fizisko personu tiešo nodokļu metodikas daļas Otrās nodaļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase un Swedbank finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

 

 

 

Dažas nodokļu likmju izmaiņas, kas stāsies spēkā no 2018. gada

No 2018. gada Latvijā tiek ieviests progresīvais iedzīvotāju ienākumu nodoklis: ja ienākumi ir līdz 20 004 eiro gadā, ienākumu nodokļa likme būs 20 %, ienākumiem virs 20 004 eiro gadā nodokļu likme būs 23 %, ja ienākumi gadā pārsniedz 55 000 eiro - 31,4%.

No 2018. gada mainās arī slieksnis, ko varēs iekļaut attaisnoto izdevumu deklarācijā – tie būs 600 eiro kopā par izglītības, zobārstniecības un ārstniecības izdevumiem. Ja summa būs pārsniegta, pārsniegumu varēs segt nākamo trīs gadu laikā. Nodokli atmaksās pēc 20 % likmes.

Nodokļu izmaiņas skar arī pensionārus. No 2018. gada neapliekamais minimums pensionāriem būs 250 eiro mēnesī vai 3000 eiro gadā.

Loterijas laimestus virs 3000 eiro apliks ar 23 % iedzīvotāju ienākumu nodokli, ja kopējā ienākumu summa gadā nepārsniegs 20 004 eiro, cilvēks varēs iesnieg deklarāciju, lai veic nodokļu pārrēķinu uz 20 % likmi.

VID atbildes jautājumiem, uz kuriem nepaspēja sniegt atbildes raidījuma laikā

Jautājums: Mums ir darbinieki, kuri saņem gadā pāri 20000 eiro gadā, kā viņiem jārēķina alga, vai līdz brīdim, kamēr sasniedz tos 20000 jāietur 20 %, un kad tos pārsniedz, tad jāsāk 23 % rēķināt? Vai katru mēnesī jāietur 23 %?.

Atbilde: Sākot ar 2018.gada 1.janvāri algas nodokļa likme, kas jāmaksā no mēneša apliekamā ienākuma, ja darbinieks ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, ir 20 % mēneša ienākumam līdz 1667 eiro, 23 %  mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro. Tādējādi, ja mēneša ienākums pārsniedz 1667 eiro, pārsnieguma daļai tiek piemērota algas nodokļa 23 % likme.

Jautājums: Vai var atgūt nodokļus, ja Latvijas pilsonis Anglijas rezidents pēc daudzu gadu dzīvošanas, strādāšanas Anglijā, atgriežas pie mums Latvijā. Kādus nodokļus var atgūt? Kur interesēties?

Atbilde: Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normas neparedz iespēju atmaksāt ienākuma nodokli, kas ieturēts ārvalstīs par veikto darbu ārvalstu nodokļu maksātāju uzdevumā. Ārvalstīs nomaksātais ienākuma nodoklis tiek ņemts vērā, nosakot Latvijas Republikā maksājamo iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas tiek aprēķināts rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Jautājums: Esmu strādājošs invalīds (II grupa). Kā un kādi nodokļi tiek piemēroti. Saņemu gan darba algu, gan invaliditātes pensiju.

Atbilde: Ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā saņem gan algota darba ienākumu, gan pensiju un tam darba vietā ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tad, nosakot nodokļa maksātāja mēneša apliekamo ienākumu, algota darba ienākumam netiek piemērots Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums, bet tiek piemēroti atvieglojumi un papildatvieglojumi. Ja mēneša alga nepārsniedz 1667 eiro, tiek piemērota 20% nodokļa likme.

Pensijai šajā mēnesī tiek piemērots pensionāra mēneša neapliekamais minimums (250 eiro), kā arī tiek piemērota progresīvā nodokļa likme (ienākumam līdz 1667 eiro – 20%; ienākumam virs 1667 eiro 23%).

Jautājums: Laimesti jau līdz šim tiek aplikti ar nodokli/nodevu, attiecīgi saprotu, ka ar 2018.gadu PAPILDUS apliek ar iedzīvotāju nodokli?

Atbilde: Ar 2018.gada 1.janvāri ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliek izložu un azartspēļu laimestus, kas pārsniedz 3000 eiro, izņemot momentloterijas “Simtgades loterija”, preču un pakalpojumu loteriju laimestus.

Jautājums: Kāpēc man kā saimnieciskās darbības veicējam, kuram par 2016.gadu nav ieņēmumu, jāmaksā 50 eiro, no kā maksāt?

Atbilde: Atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 19.panta 2.1daļā noteiktajam, nodokļa maksātājs, kurš ir reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, ne vēlāk kā 15 dienu laikā no šajā likumā noteiktās deklarācijas iesniegšanas dienas iemaksā budžetā 50 eiro, ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai ja aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 eiro. Minētais maksāšanas pienākums nav attiecināms uz nodokļu maksātājiem, par pirmo taksācijas gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo taksācijas gadu, kā arī par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

Jautājums: Spēlēju Superbingo, katru nedēļu izdodu 120 eiro biļešu variantiem, Vai izlietotās biļetes būs attaisnojošie izdevumi, ja kādu dienu laimēšu lielo laimestu? Tomēr katru mēnesi loterijai veltu 400-500 eiro.

Atbilde: Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normas neparedz iespēju iekļaut attaisnotajos izdevumos iegādātās azartspēļu loterijas biļetes.

Jautājums: Vai progresīvais nodoklis attiecas arī uz pašnodarbinātajiem?

Atbilde: Jā, progresīvais nodoklis attiecas arī uz ienākumiem no saimnieciskās darbības (pašnodarbinātajiem).

Jautājums: Ja loterijā vinnē auto, tad kādas summas jāmaksā?

Atbilde: Ar 2018.gada 1.janvāri ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliek izložu un azartspēļu laimestus, kas pārsniedz 3000 eiro. Saskaņā ar Azartspēļu un izložu likumu loterija ir spēle, kurai ir laimes līguma raksturs un kurā tās dalībnieka iegūtajam laimestam pilnīgi vai daļēji ir gadījuma raksturs. Atbilstoši likumam “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti preču un pakalpojumu loteriju laimesti.

Jautājums: Vai kas mainīsies arī tiem, kuriem ir “paziņota saimnieciskā darbība” par nekustamā īpašuma izīrēšanu?

Atbilde: Ienākumam no īpašuma, ja persona ir paziņojusi Valsts ieņēmumu dienestam par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu arī 2018.gadā tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 10% apmērā. Persona veic saimnieciskās darbības ieņēmumu uzskaiti ieņēmumu uzskaites reģistrā, kurā norāda ieraksta kārtas numuru, datumu, attaisnojuma dokumenta numuru un datumu, darījuma dalībnieku (fiziskās personas vārdu un uzvārdu, juridiskās personas nosaukumu), darījuma aprakstu, darījuma summu un citu nepieciešamo informāciju. Maksātājs saimnieciskās darbības ieņēmumus var neuzskaitīt ieņēmumu uzskaites reģistrā, ja saimnieciskās darbības ieņēmumi ir gūti tikai bezskaidras naudas veidā.

Jautājums: Vai Lauku atbalsta dienesta maksājumi arī attiecināmi, kā ieņēmumi IIN aprēķinam?

Atbilde: Līdz 2023.gadam ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neiekļauj saņemtās summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai.

Ar 2018.gadu ir ieviests saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojums 80 % apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Nosakot kopējo izdevumu ierobežojuma apmēru, pie faktiski gūtajiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem pieskaita summas, kas saņemtas valsts atbalsta lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsta lauksaimniecībai un lauku attīstībai ietvaros.

Jautājums: Kādi nodokļi jāmaksā par privātā meža cirsmas pārdošanu?

Atbilde: Pie fiziskās personas ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tiek pieskaitīti ienākumi no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas, ienākumam tik piemērota 10% nodokļa likme.

Jautājums: Vēlos uzzināt vai privātfirmas organizētos pārdošanas kursos jeb apmācībās iztērētos 400 eiro, var iekļaut attaisnojamajos par izglītību?

Atbilde: Ņemot vērā, ka attaisnotajos izdevumos par izglītības iegūšanu iekļauj izdevumus par apmācību darbā, profesijā, amatā vai arodā nepieciešamo iemaņu iegūšanai un uzlabošanai, kā arī zināšanu paplašināšanai, vispirms nepieciešams izvērtēt, vai konkrētās apmācības (kursi) ir nepieciešamas nodokļa maksātāja darba pienākumu veikšanai, ja nepieciešams, iesniedz papildu izziņu no darba devēja. Tādējādi, ja privātfirmas organizētie pārdošanas kursi ir nepieciešami Jūsu darba pienākumu veikšanai, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju, tai ir jāpievieno maksājumu apliecinoši dokumenti un izziņa no darba devēja.

Jautājums: Stāsts par nodokļu izmaiņām, kas vairos naudu Latvijas iedzīvotāju maciņos, izklausās ļoti cerīgi. BET KĀ IR PATIESĪBĀ.....? Man pieder denacionalizētais īpašums Rīgā. Mājā visos dzīvokļos ir krāsns apkure. Mājā dzīvoju es pati un mani bērni. Pavisam ir 11 dzīvokļi. Atbilstoši likuma prasībām kopš 2002.gada esmu reģistrēta VID kā nodokļu maksātāja. Un tieši šī iemesla dēļ man par briketēm, kuras gribēju iegādāties kā fiziska persona DEPO veikalā 2017.gada 22.novembrī pazeminātās PVN likmes vietā piemēroja 21% PVN. Jautājums: ja, piemēram, es tamborētu sedziņas un būtu reģistrējusies vai arī tad es kurināmo nevarētu iegādāties ar fiziskajām personām paredzētajām nodokļu atlaidēm. Man, pensionārei, kaut arī namīpašniecei, šādas likuma izmaiņas naudu makā nepavairos. Ceru, ka nodokļu izmaiņas būs arī loģiskas.

Atbilde: Pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi 12 procentu apmērā piemēro koksnes kurināmā (tai skaita brikešu) piegādei, ja tā faktiskai patērētājs ir iedzīvotājs, kas pērk un patērē koksnes kurināmo tikai mājsaimniecības vajadzībām, nevis saimnieciskās darbības nodrošināšanai vai profesionālās darbības nodrošināšanai (Pievienotās vērtības nodokļa likuma 42.panta vienpadsmitā daļa).

Līdz ar to fiziskai personai, kas pērk un patērē koksnes kurināmo saimnieciskās darbības, arī savas profesionālās darbības vajadzībām, brikešu piegādēm piemērojama nodokļa standartlikme 21 procenta apmērā.

No uzdotā jautājuma saprotams, ka fiziskā persona reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļa maksātāja, līdz ar to koksnes kurināmā piegādēm piemērojama nodokļa likme 21 procenta apmērā neatkarīgi no reģistrētā saimnieciskās darbības veida.

Informējam, ka Pievienotās vērtības nodokļa likumā grozījumi attiecībā uz nodokļa samazinātās likmes piemērošanu koksnes kurināmā piegādēm nav veikti kopš 2013.gada un 2018.gadā nav plānoti.

Jautājums: Kāds IIN no vecuma pensijas 2018. gadā.

Atbilde: 2018.gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, kas jāmaksā no mēneša pensijas, ir: 20 % – mēneša ienākumam līdz 1667 euro; 23% – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 euro.

Jautājums: Vai saimnieciskā darba veicējs VISUS izdevumus iekļauj nodokļa aprēķinā tikai 85 % apmērā?

Atbilde: Ar grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sākot ar 2018.gadu ir ieviests saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojums 80 % apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Saimnieciskās darbības izdevumos pilnā apmērā ir iekļaujami:

* darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tai skaitā solidaritātes nodoklis;

* nekustamā īpašuma nodoklis;

* pamatlīdzekļu nolietojums;

* kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.

Izdevumu ierobežojuma apmēru nepiemēro par pirmajiem diviem saimnieciskās darbības gadiem, kā arī par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

Jautājums: Vai varēs atgūt pārmaksātos nodokļus mantinieki, ja nodokļu maksātājs gada laikā būs miris? Ja jā, tad kā?

Atbilde: Tiesības iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējiem gadiem, lai varētu veikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārrēķinu un saņemt atpakaļ nodokļa daļu, kas ir pārmaksāta tādēļ, ka nodokļa aprēķinā nav piemēroti papildu atvieglojumi vai gada laikā veikt attaisnotie izdevumi, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam.

Ja nodokļu maksātājs ir miris, bet pats (esot dzīvs) ir iesniedzis VID gada ienākumu deklarāciju, kurā deklarējis savus attaisnotos izdevumus, kurus viņam bija tiesības deklarēt, tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis par šiem attaisnoto izdevumu maksājumiem, pēc mantinieku mantojuma apliecības saņemšanas un iesnieguma (par mirušas personas iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu) iesniegšanas VID, ir atmaksājams mantiniekiem.