Muskuļu veselību vajag pārbaudīt, atmetot aizspriedumu, ka slimība nav ārstējama, kāpēc man vēl jāiet uz pārbaudēm un jāsatrauc sevi. Pirmkārt, dažas slimības ir ārstējamas, otrkārt - sirds uskuļi, preventīvi var darit visu, lai dzīvotu ilgi un pilnvērtīgi, treškārt, tās ir prognozes nākamājām paaudzēm.

Aizdusa un vājums pie nelielas fiziskas slodzes liek aizdomāties par savas veselības stāvokli, bet, ja iepriekš minētajiem simptomiem pievienojas muskuļu sāpes, tad tas var liecināt jau par nopietnu saslimšanu. Lai pievērstu Latvijas iedzīvotāju uzmanību faktam, ka nepamatotas muskuļu sāpes var būt signāls nopietniem veselības traucējumiem, no 7. līdz 9. decembrim norisināsies "Muskuļu veselības dienas". Saruna raidījumā ar Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītāju profesoru Gunti Kareli un šīs klīnikas neiroloģi-imunoloģi Viktoriju Ķēniņu.

Runājot par muskuļu saslimšanām, raidījumā Kā labāk dzīvot viesi norāda, ja cilvēkam ir muskuļu masas zudums, viņam jāēd par 30 % vairāk, īpaši proteīni,  nekā citiem ģimenes locekļiem. Bet noteikti ir  jākonsultējas ar ārstu, jo svara zudumam var būt arī citi iemesli, ne tikai muskuļu saslimšanas.

 

No 7. līdz 9. decembrim Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisināsies Muskuļu veselības dienas, kuru laikā ikviens varēs bez maksas veikt muskuļu veselības pārbaudes un iegūt izsmeļošu informāciju par dažādām muskuļu slimībām. 

"Muskuļu slimības ir ļoti dažādas un grūti atpazīstamas. Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņiem ir kāda no šīm slimībām, tās izraisītos simptomus, piemēram, muskuļu sāpes, vājumu vai elpas trūkumu, kļūdaini saistot ar nepietiekamu fizisko sagatavotību vai ko citu. Daļa muskuļu slimību nav ārstējamas, taču vairāku slimību gadījumā pieejama efektīva terapija, kas ne vien palīdz mazināt apgrūtinošos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti, bet var pat izglābt dzīvību," skaidro Viktorija Ķēniņa.

Viena no šādām kaitēm ir Pompes slimība. Tā ir reta ģenētiska slimība, kas izraisa progresējošu muskuļu vājumu un var sākt izpausties jebkurā vecumā. Pompes slimība ir viena no tā dēvētajām lizosomālās uzkrāšanās slimībām, kas saistītas ar traucējumiem šūnas ķermenīšu lizosomu darbībā. Lizosomu galvenā funkcija ir dažādu barības vielu šķelšana, bet Pompes slimības gadījumā ir traucēta lizosomu spēja šķelt glikogēnu, kas glabājas muskuļos un aknās kā ogļhidrātu rezerves enerģijas ražošanai. Uzkrājoties pārmērīgā daudzumā, glikogēns pakāpeniski bojā muskuļu šūnas.