Uzturam ir liela nozīme, bet arī bez fiziskām aktivitātē nevar iztikt, tas it sevišķi attiecas uz veciem cilvēkiem, kuriem ir novērojama muskuļu masas dabīga samazināšanās, ja uzturs nav pilnvērtīgs un nav aktivitāšu, kas muskuļus nostiprina, var rasties problēmas, skaidro Eva Kataja.

Visu novecošanās būtību var ietvert vienā teikumā: Ģenētiskais kods, dzīvesveids, kas notiek ar olbaltumiem un šķidruma patēriņš mūža garumā, uzskata Jānis Zaļkalns. Novecošanās gaitā mēs izžūstam. Cilvēks ir ūdens manta. Ja cilvēks novecošanās gaitā zaudē ap 15 % šķidruma, viss šūnās, audos noved funkcijas reducēšanās. Šķidrums jālieto! Aizkustina, ka ne tikai jaunā paaudze, bet arī kundzēm, kas nūjo, mugursomā līdzi ir ūdens pudele.

Katram dzīves posmam ir savas iezīmes. Tās saistītas ar organisma dabiskajām pārmaiņām un tās var attiecināt arī uz senioriem. Kas jāēd un cik daudz jāēd, kādus produktus labāk izvēlēties, lai nodrošinātu sevi ar dzīvesprieku, spēku un, protams, veselību šajā dzīves posmā, raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj Gerontoloģijas klīnikas vadītājs profesors Jānis Zaļkalns un uztura speciāliste Eva Kataja.

Ir, cilvēki, kam mazinās apetīte uz vecumu, bet ēdienreizes ir būtiskas, un ēdienreizei jābūt maksimāli koncentrētai un pilnvērtīgai, ietverot dārzeņus, olas, gaļu, zivis, biezpienu, augļus, pilngraudu produktus, atgādina Eva Kataja.

"Veselīgais uzturs ir vislētākais – cik maksā kālis, burkāns biete un cik maksā žāvēts zutis," vērtē Jānis Zaļaiskalns. "Tie, kas bijuši darbaholiķi, nav gatavi pakalpot sev, strādāt ar sevi un sevis labā. Saknes pluinīt, tur ir jāpiestrādā, nopirkt pelmeni un iemest ūdenī ir vienkāršāk.

Katrs piektais Latvijā ir seniors, mēs novecojam kopā ar pasauli, atzīst Jānis Zaļkalns. Veselīgas dzīves paradumi ienāk arī Latvijas senioru dzīvē un aiz informācijas tehnoloģiju attīstības, nākamās attīstībā ir medicīna un farmakoloģija, slimības, kuras vēl pirms 20 gadiem bija gandrīz liktenīgas, šobrīd ir kontrolējamas. Tie ir iemesli, kāpēc pasaule noveco.