Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vieni klaiņojošos kaķus baro, citiem tas nepatīk, vieni saviem suņiem jau ir ievietojuši čipu, citi nemaz nesteidzas čipot savus mīluļus. Kam taisnība un kā rīkoties, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Studijā diskutē dzīvnieku aizsardzības biedrības "Tutti palīdzība dzīvniekiem" Valdes priekšsēdētāja Ingvilda Aumeistare, patversmes" Dzīvnieku draugs" direktore Solvita Vība un nodibinājuma “Dzīvnieku policija” vadītāja Ilze Džonsone.

Likums nosaka, ka bezsaimnieka kaķi, kuri ir sterilizēti, kas atrodas māju tuvumā, nav uzskatāmi par klaiņojošiem dzīvniekiem. Labākais risinājums – daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem vienoties, kā viņus uzturēt.

No bezsaimnieka kaķiem ir arī viens labums – viņi ķer peles arī prieka pēc, tā samazinās arī grauzēju daudzums pagalmos. Diemžēl bezsaimnieka kaķi būs, jo tas ir cilvēka darbības rezultāts, un situācija neuzlabojas. Vēlams šos pagalma kaķus pat uzturēt, jo visus tāpat neizķers un neaizvedīs uz patversmēm, noķerto vietā nāks citi. Pamestie mājas kaķi uz ielas neizdzīvos. Būtu labi dot viņam pagaidu mājas, nevis uzreiz vest uz patversmi.

Līdzēt varētu arī kaķu čipošana un reģistrēšana. Bet jāmainās ir arī cilvēku attieksmei. Turklāt, kā rāda pieredze ar suņu čipošanu, tas notiek lēni un sagādā daudz neērtību dzīvnieku saimniekiem, lai cik tas būtu nepieciešams drošībai.

No 2017. gada visiem suņiem Latvijā jābūt čipotiem neatkarīgi no suņu vecuma un lieluma. No 2017. gada janvāra, kad jau visam vajadzētu būt izdarītam, beidzot varēs arī internetā paši reģistrēt savu suni. Šobrīd čipoti un reģistrēti ir apmēram ceturtā daļa suņu. Visticamāk, daudzi to veiks 2017. gadā, veicot gadskārtējo veselības pārbaudi savam dzīvniekam.

Raidījuma viešņas arī vērtē, ka dažādu neērtību un neskaidrību dēļ daudzi dzīvnieki ir čipoti, bet nav reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā, līdz ar to labi iesāktais palicis pusdarīts un čipošanai nav jēgas, jo tikai čipotu un reģistrētu dzīvnieku iespējams identificēt un atdot saimniekam, ja tas noklīdis.