Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Plastmasas virpuļus pasaules okeānos var pielīdzināt 153 Latvijas teritorijām. Ir jāmeklē alternatīvs risinājums plastmasas iepakojuma lietošanai.

Raidījumā Kā labāk dzīvot saruna par to, kā izvēlēties dažādas kārbiņas un maisiņus augļu un dārzeņu saldēšanai, kas šobrīd daudzās mājās ir ļoti populāri. Speciālistiem arī vaicājam, kas notiek, ja mazgājam un vairākkārt lietojam šķīvi un dakšu, kas paredzēts vienreizējai lietošanai, un kādi plastmasas trauki der mikroviļņu krāsnij. Par plastmasas iepakojuma pārmērīgu lietošanu studijā diskutē Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis, Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs, biedrības "Latvijas Zaļā josta" projektu direktore Ilze Liepa-Balode. Pa tālruni sazināmies ar Latvijas Lauksaimniecības Universitātes asociēto profesori, vadošo pētnieci Sandru Mužnieci-Brasavu.

Eiropas Savienības direktīva nosaka, ka 2017. gadā jāsamazina plastmasas maisiņu lietošana jāsamazina uz pusi, un līdz 2019. gadam plastmasas iepakojuma lietojums jāsamazina vēl uz pusi.

Latvija lai šo noteikumu īstenotu, tiks aizliegta bezmaksas maisiņu izsniegšana lielveikalos, izņemot divus gadījumus: ja pircējs pats izvēlas nefasētu preci un ja higiēnas apsvērumu dēļ precei nepieciešams papildus iepakojums. Ir cerība, ja par plastmasas maisiņiem citos gadījumos būs jāmaksā, cilvēki aizdomāsies, ņemt tos, vai ne.

Diemžēl bio plastmasas maisiņi ir maz pieejami. Eiropā ir tikai trīs ražotnes. Henriks Danusēvičs atzīst, ka Vācijas ražotnes pārstāvji nav pagaidām ieinteresēti sadarbībai ar Latviju.

Ilze Liepa-Balode norāda, ka plastmasas maisiņu lietojums ir būtisks apdraudējums visai planētai, dārgi vai lēti, bet alternatīvs risinājums būs jāmeklē.