Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Stereotipi ir mūsu ikdiena, tie attiecas uz dzimumu, tautību, ādas krāsu, profesiju, skaidro raidījumā Kā labāk dzīvot viesi.

Stereotips ir stipra pārliecība, kas var līdzināties ticībai, tas ietver arī aizspriedumainu pamatu. Stereotipi arī pārmantojas no paaudzes paaudzē, cilvēkam nav pieredzes, bet viņam ir vecāki teikuši, ka kaut kas tā ir, un viņš to nodod tālāk.

Cilvēki saka, ka pirmais iespaids par otru ir vissvarīgākais un pareizākais, Ilona Zariņa nepiekrīt un uzskata, ka tas sniedz pirmo priekšstatu.

Arī medijus patērējot, bieži cilvēki ir stereotipu varā, viņiem ir sākotnējā ideja, kā tas ir, un attiecīgi piemeklē informācijas avotus šai idejai, par kuru domā, ka zina, analizē Jānis Buholcs.

“Cilvēkiem ir priekšstati, kurus viņi nepārbauda, izmantojot informācijas avotus, viņam rodas iespaids, ka visu pārbaudījis, ka ir avoti un atsauces. (..) Cilvēks dzīvo uzskatu burbulī un nenonāk līdz situācijai, kurā ir aci pret aci ar pretēju interpretāciju,” bilst Jānis Buholcs.

Šobrīd tik aktuālās viltus ziņas – stereotipi tiek atkārtoti no jauna, norāda Andris Jansons. Viņš vērtē, ja cilvēkam ir mazāk sastopama informācija ar negatīvu nokrāsu, tai notic vairāk, nekā tai, kas ir plaši izplatīta un pozitīva. Tiklīdz kaut kas ir mazs un ar negatīvu nokrāsu, cilvēki ir tendēti tam noticēt.

Domāšanas stereotipiem ir būtiska nozīme saskarsmē - gan starp indivīdiem, gan kultūrām. Iespējams, ka būtiskākie ierobežojumi saskarsmē un arī komunikācijā ir saistīti ar grūtībām atteikties no kāda stereotipa, kurš savu pirmatnējo jēgu ir zaudējis un tam vairs nepiemīt t.s. "funkcionalitāte" (liels, tātad bīstams). Kā atpazīt stereotipu, kurš ierobežo saskarsmi, kā mainīt domāšanu, lai saskarsme būtu efektīva, raidījumā Kā labāk dzīvot diskutē Vidzemes augstskolas docents Jānis Buholcs, ārsts-ķirurgs, psihoterapeits Andris Jansons un psihoterapeite Ilona Zariņa.