Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Transporta līdzekļa vadīšana ir cieši saistīta ar cilvēku psiholoģijas niansēm. Latvijas autovadītāji kā galveno iemeslu, kas traucē izbaudīt braukšanu pa Latvijas ceļiem, min citu satiksmes dalībnieku agresīvo uzvedību, straujus un pārāk biežus manevrus, kā arī pārgalvīgu apdzīšanu. Kāpēc ir tik svarīgi izprast autovadītāju uzvedību, kas ir agresīva braukšana un kā justies uz ceļa droši, raidījumā Kā labāk dzīvot analizē Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers, Valsts tiesu ekspertīžu biroja vecākais tiesu eksperts Oskars Irbītis un Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks.

"Situācija no drošības viedokļa uz Latvijas ceļiem uzlabojas, taču agresīva braukšana ir aktuāla Latvijas problēma," uzskata Oskars Irbītis. "Satiksme atspoguļo sabiedrības nostāju, agresivitāte izpaužas arī citās ikdienas situācijās."

"Runājot par satiksmi, jārunā par diviem agresijas veidiem: ir tiešā agresija, kad kāds steidzas, nogriež ceļu, traucē citiem braukt, otrs – pasīvā agresivitāte, kas izpaužas kā uzspiesta priekšroka – cilvēks brauc ar pārliecību, ka ievēro satiksmes noteikumus, viņam ir priekšroka un to arī izmanto, Bet katram būtu jāatbild sev, vai es rīkojos konkrētā brīdī, kā ir satiksmei labāk," skaidro Irbītis

"Neiecietība ir galvenais motivators nelāgajām situācijām uz ceļa. Arī necieņa citam pret citu," atzīst Jānis Vanks.

Ivars Austers norāda, ka jebkuram autovadītājam ir pieredze, ka kļuvis nikns un agresīvs.

"Pārāk lielu uzmanību pievēršam cilvēkam, par maz - situācijai, kā skatās uz to, kas notiek uz ceļa, satiksmes dalībnieki. Uzmanības fokusā ir cilvēks un tas, ko kāds izdara uz ceļa, tik piedēvēts viņam, bet pats cilvēks, kura uzvedību vērtē, domā citādi. Neatbilstība, kā viens skatās un otrs, tas noved pie negatīvām emocijām, dūru vicināšanas utt," skaidro Austers