Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ēšanas traucējumi ir slimīgs stāvoklis, kam ir cēloņi ir psiholoģiski un mērķis ir būt tievākam vai tievākai. Runa ir par anoreksiju, bet arī bulīmijas gadījumā cilvēkiem ir bailes no resnuma, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Ilze Sestule.

Kāpēc un kādus ēšanas traucējumus ārstē nevis gastroenterologi, bet gan psihoterapeiti, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē uztura speciāliste Eva Kataja, kura rosinājusi raidījumā runāt par šo tematu, un veselības centra “Vivendi” psihoterapeite un psihiatre Ilze Sestule.

Ēšanas traucējumi ir jāārstē, atgādina speciālistes un aicina nekautrēties draudzenēm un draugiem savā starpā aprunāties, lai problēmu nepamanītu pa vēlu.

Speciālistes skaidro, ka ar anoreksiju un bulīmiju slimo 10 % cilvēku, runa galvenokārt ir par jauniem cilvēkiem, pārsvarā tās ir sievietes, bet palielinās arī zēnu un vīriešu skaits, kas slimo ar šīm slimībām.

Šīs abas ir Rietumu pasaules slimības, valstīs, kur runa par izdzīvošanu un pārtikas sagādi, šī problēma nepastāv.

Anorekcijas gadījumā cilvēks parasti sev nepatīk, ne tikai vizuāli, bet arī emocionāli nespēj pieņemt savu ķermeni, šķietamā ilūzija ir, ja būšu tievāka (-s), būšu laimīga (-s). Cilvēki anoreksijas gadījumos parasti negrib ārstēties, pretojas līdz pēdējam. Arī tie, kam augums ir 170 cm un svars 37 kg, atrod savā ķermenī apaļas vietas un tāpēc vēlās izslēgt no ēdienkartes, piemēram, kāpostus.

Ar anoreksiju parasti slimo ārēji veiksmīgi cilvēki, kam ir labas sekmes un sasniegumi, kas nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, bet viņiem nekad nav gana.

Savukārt ar bulīmiju cilvēki var slimot gadiem ilgi un neviens to var arī nepamanīt. Šī slimība saistīta ar stresu un iekšēju sasprindzinājumu. Bulīmijas slimniekiem dzīve pārvēršas par traģisku stāstu, jo visu laiku kaut kas jāslēpj, jo nepārtraukti paralēli ir doma, kā varēšu tikt vaļa no ēdiena.