“Galvenais, vai cilvēks ir vakcinējies. Tā ir liela varbūtība, ka cilvēks nesaslims,” tā par iespējām izvairīties saslimt ar gripu bilst speciālistes raidījumā Kā labāk dzīvot.

Šobrīd, kad jau ir izsludināta gripas epidēmija, jāizvērtē visi riska faktori, ja cilvēks izdomā vakcinēties pret gripu šobrīd. Vakcinācija darbojas 6 – 8 mēnešus, laicīgi vakcinējoties, sezonai pietiek, bet katru jaunu sezonu jāvakcinējas atkal.

Gripas vakcīna nav tā vakcīna, kur būtu jāuztraucas par komplikācijām. Daudz smagākas var būt komplikācijas, ko izraisa pati gripa.

Latvijā jau nedēļu ir izsludināta gripas epidēmija. Raidījumā Kā labāk dzīvot atgādinām svarīgākās lietas, kas jāzina tiem, kas nav saslimuši un netaisās to darīt, kā arī tiem, kam diemžēl kāds laiks šobrīd jāpavada slimības gultā. Studijā Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Ņikiforova un Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna.

Atgādinājumi. Saslimušam nekādā ziņā nevajadzētu iet uz darbu. Tas ir slikti gan pašam saslimušajam, gan apkārtējiem. Vajag vēdināt telpas. Svarīga ir roku mazgāšana. Atsevišķi trauki slimajam.

Šī gada epidēmijas īpatnība – ir daudz B , kas no ārsta viedokļa norit vieglāk, nav tik akūta un ir ar mazāk komplikācijām. Cilvēkam gan ir vienalga, ar kuru gripas variantu saslimst. To cik smaga ir saslimšana ir atkarīgs no cilvēka vecuma – smagāk slimo mazi bērni un veci cilvēki; no tā, vai ir citas hroniskas slimības, vai lieto kādus medikamentus, kas novājina imunitāte.  

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tika veikta aptauja par gripu darbiniekiem. Rezultāti rāda, ka vakcinējušies ir nedaudzi. Ja vakcināciju nodrošinātu par brīvu, vakcinētos darītu 47%.

Raidījuma viešņas ir skeptiskas pret ķiploku terapiju profilaksei, viņas iesaka gripas laikā atturēties no publisku pasākumu apmeklēšanas un labāk bērnus nevest uz lielveikalu.