Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kurš īsti ir varonis – vai cilvēks, kurš demonstrē apskaužamu drosmi kādā situācijā un ar savu rīcību pārliecina tūkstošus? Vai kāds, kurš dienu no dienas pilda pienākumu un vienkārši dara savu darbu, rūpējoties par mums visiem? Mūsdienu varonis – ko mēs ar to saprotam un vai mums joprojām ir vajadzīgi varoņi – saruna raidījumā Kā labāk dzīvot atšķirīgi skatījumi uz varonību, no psihoterapeita viedokļa un no kultūras vēstures pozīcijas. Diskutē psihoterapeits Viesturs Rudzītis un vēsturnieks Harijs Tumans.

„Varonība ir kultūras fenomens, ne katrā kultūrā ir varoņi un varonība," skaidro Harijs Tumans. Piemēram, Indijā varonība pat nav vēlama.

„Varonība balstās ētiskā ideālā un to rada kultūra. Lai saprastu varonību, ir jāsaprot kultūra, kas rada šo varoņa ideālu, un indivīds, kas to pieņem un seko. Ne jau katrs var būt varonis. Varonība sākas tur, kur cilvēks ir gatavs mirt. Varonis ir cilvēks, kas gatavs atteikties no dzīvības cita labā," norāda Harijs Tumans.

„Varonis sastāv no divām daļām, pirmā ir varoņa daļa, otra ir grēkāža daļa. Varonis skatās mātes sejā un nolasa pasaules vēsturi un savus uzdevumus. Tas ir mātei paklausīgais dēls. Grēkāzis protestē un saka nē, viņš iet prom iekaro pasauli, bet pēc varoņa programmas,” analizē Viesturs Rudzītis.

Svarīgi ir mammai klausīt, jo mamma nes sevī visu, kas bijis pasaulē, un svarīgi ir arī neklausīt, jo citādi tālāk netiec.

"Varonība ir vīrišķības fenomens, tas pieder pie vīrišķās pasaules, bet ne tikai mūsdienās arī sievietēm ir iespēja iet vīrišķajā pasaulē," uzskata Viesturs Rudzītis.

"Šodien dzīvojam postkultūras laikā un varoņi šim laikam nav vajadzīgi, ir vajadzīgi pēc iespējas klusāki un nesaprotošāki cilvēki. Varoņi apdraud sistēmu. Tā bija problēma arī Senajā Grieķijā. Varonis ir pārāks, varonis ir vajadzīgs tad, kad ir izrāviens uz rītdienu. Ikdienas rutīnas dzīvē, kad sistēma visu kontrolē, varonim nav vietas," vērtē Harijs Tumans.