Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


„Vispareizākais sēnes ir griezt, jo grozā tās būs tīrākas un redzēs arī tārpu izalojums,” raidījumā Kā labāk dzīvot iesaka mikoloģe Inita Dāniele. Sēnes nevajag raut no sūnām ārā.

Tāpat Inita Dāniele norāda, ka nevajag pavisam maziņas sēnes meklēt zem sūnām, tas var būt bīstami gan mežam, gan cilvēkiem, cenšoties ievākt tik jaunas sēnes, var sajaukt mušmiri ar beku.

Nav viegli saskaitīt Latvijā esošās ēdamās sēnes. Bērzlapes vien ir 140 sugas. Ineta Dāniele iesaka iepazīties ar daudzām sēnēm, bet ēst tikai tās, kuras pazīst.

Latvijas iedzīvotāji joprojām iet uz mežu un lasa sēnes, tomēr – vai mēs sēnes pazīstam pietiekami labi un vai protam ēdamās atšķirt no indīgajām? Vai zinām, kā pareizi jālasa sēnes, lai tās mežā būtu arī nākamajā gadā? Raidījumā Kā labāk dzīvot uzklausām Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītājas mikoloģes Initas Dānieles ieteikumus.

Arī toksikologs Viesturs Liguts, kurš sarunai pievienojas pa tālruni, uzskata, ka sēņošana ir veselīga un interesanta nodarbe, bet jāpazīst sēnes un jāzina, kur tās lasīt.

Nevajag sēnes lasīt autoceļu malās un pie izgāztuvēm, nevajag turēt polietilēna maisiņā un mājās uzreiz ir jāpagatavo.

Viesturs Liguts uzskata, ka saindēšanās ar sēnēm ir aktuāla, bet ne draudoši aktuāla. Par saindēšanos ar sēnēm liecina galvassāpes, slikta dūša, vemšana. Cilvēks reizēm nesaprot, ka „vainīgas” sēnes. Ja ir aizdomas, ka cilvēks ir saindējies ar sēnēm, nevajag nodarboties ar pašārstēšanos.

67042473 – šis ir Saindēšanas un zāļu informācijas centra tālruņa numurs. Viesturs Liguts iesaka zvanīt uz šo numuru un tur sniegs padomu, ko darīt, ja cilvēks ir saindējies ar sēnēm, līdz ierodas neatliekamā medicīniskā palīdzība.