Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Jebkura hroniska saslimšana iespaido mutes dobuma veselību. Ja cukura līmenis asinīs nav augsts, cilvēks arī nejūt nekādu diskomfortu, un sākumā zobi un mutes dobums nav pakļauts sevišķam riskam, atzīst speciālistes raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ja cilvēkam ir cukura diabēts, viņam daudz vairāk uzmanības jāpievērš mutes dobuma veselībai. Cukura diabēta slimniekiem ir jārēķinās, ka šī slimība var veicināt periodontīta - smaganu un kaulaudu infekcijas attīstību. Raidījumā endokrinoloģe Indra Štelmane un Latvijas Zobārstu asociācijas valdes locekle, RSU Stomatoloģijas institūta Mutes Veselības centra vadītāja doktore Egita Senakola skaidro, kā kopt un pasargāt mutes dobumu, ja cilvēks slimo ar cukura diabētu.

"Ilgi slimojot ar diabētu, vienas no komplikācijām ir izmaiņas asinsvados un sīko asinsvadu, kas mutes dobuma orgānos, izmaiņas veicina mutes dobuma problēmas. Apasiņošana ir traucēta," atzīst Egita Senakola.

"Citi faktori, kas arī veicina periodontīta attīstību, ir smēķēšana, it sevišķi, ja cilvēks smēķējis jau pirms saslimšanas ar diabētu, ja ir liekais svars," piebilst Indra Štelmane. 

Vairāk nekā 90 procentiem diabēta slimnieku ir liekais svars. Arī esošas sirds asinsvadu saslimšanas var veicināt mutes dobuma problēmas.

Raidījuma viešņas mudina pēc iespējas mazāk izmantot uzturā cukuru ikvienam cilvēkam. Viņas mudina cukuru aizstāt ar saldinātājiem, kam ir tāda pati salda garša, bet nav ietekme uz cukura līmeni asinīs. Saldinātāji arī nepaaugstina glikozes līmeni asinīs un siekalās, un baktērijas mutē ir "badā", bet saldā sajūta saglabājas. Saldinātāji parasti ir 200, pat 300 reizes saldāki par cukuru un jālieto nelielā daudzumā.