Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Klepus ir normāls aizsargreflekss, ja tā nebūtu, mēs elpceļos varētu ieraut dažādas daļiņas un nosmakt. Paklepošana reizēm ir svarīga un tā vēl nav slimības izpausme. Jo klepus ir ilgāks, biežāks un smagāks ir jādomā, vai tā nav kādas slimības pazīme un jāmeklē ārsts, skaidro pulmonoloģe-alergoloģe Ineta Grīsle raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Klepus būs visbiežākais simptoms pie saaukstēšanās slimībām, kuras izraisa vīrusi. Vīrusi savukārt izraisa iekaisumus organismā, kas paši likvidējas, tam jāļauj notikt un jāpalīdz ātrāk beigties," turpina Grīsle. "Ja runa par hroniskām slimībām, tad ir jāārstējas un klepus ir viens no simptomiem, pēc kuriem vērtē pacientu."

Klepum ārstēšana tūlīt nepalīdzēs. Iekaisumam jābūt un pašam jābeidzas. Parasti tas ilgst 7 – 10 dienas.

Arī bērnu pneimonoloģe-alergoloģe Renāte Snipe atzīst, ka, cenšoties nomākt klepu, cilvēks nodara pāri sev un apkārtējiem. Ja ir klepus, vajadzētu palikt mājās un lietot daudz šķidruma. Ja nav citu sūdzību un klepus pāriet nedēļas laikā, var lietot daudz šķidruma, kādas mīļās tējas un cilvēks būs vesels. Ir vairāki tēju maisījumi, ko var lietot, tikai jāskatās, vai nav alerģijas pret kādiem augiem vai ziedputekšņiem.

"Zinātniskie pierādījumi klepus ārstēšanai ļoti atšķiras no sabiedrības priekšstatiem par klepus ārstēšanu!" atklāt Grīsle. Abas ārstes norāda, ka pretklepus sīrupus neiesaka bērniem, jo efekts ir daudz mazāks nekā pieaugušajiem.

Tajā pašā laikā Grīsle bilst, ka "visus medikamentus nevar “bāzt vienā maisā”, reizēm ārsti arī iesaka pretklepus sīrupus, lai noņemtu vai mazinātu klepus reakciju". Bet tas neārstē. Pretklepus zāles nevar lietot ilgi.

Klepus ir ļoti ātra izelpa, ar ātrumu 160 km/h visas sīkās daļiņas, kas ir elpceļos, skrien ārā.