Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


No 27. septembra līdz 1. oktobrim Latvijas Dabas muzejā pirmo reizi norisinās izstāde „Latvijas garšaugi un reti audzētie dārzeņi”. Raidījums Kā labāk dzīvot dodas uz izstādi kopā ar farmācijas doktori Viju Eniņu, lai apskatītu ekspozīciju un noskaidrotu, kā mums var noderēt izstādē redzamie augi.

Saiva Pekuse dārzkopības speciāliste no saimniecības "Neslinko" atklāj, ka uz izstādi atvestas 27 septiņas piparu šķirnes. Daži ļoti stipri un asi, tāpēc tie uzturā jālieto piesardzīgi.

Vija Eniņa skaidro, ka asie pipari ir labi gremošanas sistēmai, bet šos īpaši asos lielos daudzumos nevajadzētu lietot.

No dārzniecības "Neslinko" atbraucis arī neparasts augs Morelle de Balbis, kurš katrā augšanas stadijā sagādā pārsteigumu pašiem audzētājiem. Saiva Pekuse atzīst, ka tā ir ēdama eksotika.

Vēl aplūkojamas 28 saldās paprikas šķirnes. Paprika ir labs askorbīnskābes avots!

Rita Armulika augu zinātāja, vērtīgu tēju maisījumu veidotāja stāsta par tinktūrām, ko var pagatavot no dažādiem augiem.

Arvīds Neimanis stāsta par īsto kartupeli, kas tiek audzēts kopš 20. gadsimta 30. gadiem. Bumbuļi mēdz izaugt līdz 0,5 kg lieli, ražība nav liela, bet miltaini un garšīgi.

Sarma Žarčinska šoreiz izstādē piedāvā neparastas kartupeļu šķirnes, arī baltās un dzeltenās bietes, kā arī vairāk nekā 70 veselības augus. Viens no tiem ir - cigoriņi, kuru Vija Eniņa atzinīgi vērtē. Cigoriņa sakne labi regulē cilvēkam vielmaiņu, cigoriņu ziedu tēja ir garšīga, skaista un veselīga. To var izmantot acu kompresēm.

Erta Birzniece piedāvā lēcas, zirņus pupas – dažādas pākšaugu šķirnes. Viņas kolekcijā ir ap 120 pākšaugu šķirņu, bet šogad nav bijis labvēlīgs gads pākšaugiem.

Pupiņas nevar ēst svaigas, atgādina gan Vija Eniņa, gan Erta Birzniece. Tajās ir lektīni – toksiski savienojumi, kas var radīt organismā problēmas. Taču pupiņas ir labs olbaltumvielu avots.

Gatavojoties Latvijas simtgadei, Dabas muzejā tapusi jauna izstāde, kuras devīze ir: „Audzēsim pārtikas augus ekoloģiski – rūpēsimies par savu veselību un labsajūtu!” Dārzeņu, garšaugu, pākšaugu un ārstniecības augu daudzveidība ir ļoti plaša, un, kā stāsta izstādes kuratore Ināra Cukura: „Šo uzturā lietojamo produktu audzēšanas un izmantošanas iespējas ir ārkārtīgi plašas, bet bieži trūkst visaptverošas informācijas par jaunākajām šķirnēm, iespējām dažādas kultūras izaudzēt Latvijas klimatā un metodēm šo augu kopšanai dažādos apstākļos, ne tikai piemājas dārzā. Ceram, ka izstāde sniegs atbildes uz šiem jautājumiem un bagātinās mūsu ēdienkarti gan ar jaunām garšām, gan aizmirstiem vietējiem dārgumiem, piemēram, kāļiem.”

Izstādē skatāmi burkāni, kāļi, bietes neierastās krāsās, neparasti kartupeļi un gurķi, kā arī eksotiskie augi: zemes mandeles, momordika, kivano, melotrija, tladianta, Latvijā uz lauka audzētas melones un arbūzi.

Apmeklētājus ar krāsu, formu un smaržu daudzveidību priecēs no ģimenes dārzniecības „Neslinko’’ atceļojušās aptuveni 30 aso piparu un 30 paprikas šķirņu, kā arī vairāki desmiti dažādu garšaugu sugu. Savukārt Erta Birzniece izrādīs aptuveni 120 pākšaugu šķirņu: dažādas pupas un zirņus. Ar bagātīgu tējas augu kolekciju iepazīstinās Rita Armulika. Sarma Žarčinska prezentēs veselības augu kolekciju ar aptuveni 70 augiem, ko var audzēt dārzā un dzīvoklī.