Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Laima slimība viennozīmīgi ir bīstama saslimšana, jo to ir ļoti grūti diagnosticēt," norāda ārste, pediatre Inese Sproģe raidījumā Kā labāk dzīvot.

Sproģe, kura pati ir izslimojusi laima slimību, vērtē, ka arī pēc diagnosticēšanas ārstēšana ilgstoša, nopietna un neatlaidīga. Taču ar ar šodienas zināšanām slimība ir uzveicama.

Latvijā 25 procenti ērču ir inficētas ar Laima slimību. 2014. gadā reģistrēti 469 Laima slimības gadījumi. Visvairāk saslimušo bijis Kurzemes un Vidzemes pusē.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs infektologs Māris Liepiņš uzskata, ka šīs ir bieži sastopama slimība, bet nebūt tik bīstama. Liepiņš norāda, ja slimību savlaicīgi atklāj un ārstē, tā praktiski beidzas bez sekām, ja slimība ir ielaista, tā ir "grūta diagnoze", kas ir izaicinājums ārstiem.

Par to, ka pēc ērces piesūkšanās cilvēks varētu būt saslimis ar laima slimību, varētu liecināt klasiskas pazīmes – apsārtums vietā, kur bijusi piesūkusies ērce mēneša laikā pēc koduma, gripai līdzīgi simptomi vēl pēc kāda laika. Bet šo pazīmju var arī nebūt. Turklāt mazo ērcīšu piesūkšanos, kas mēdz nokrist pašas, cilvēks var arī nepamanīt.

Laima slimības ārstēšanai ir nepieciešams antibiotiku kurss. Ja slimība ir laicīgi pamanīta, šī ārstēšana palīdz. Studijas viesu viedokļi gan par to, cik ilgs antibiotiku kurss ir nepieciešams, lai izārstētu slimību, atšķiras.

Sproģe norāda, ka pirmajā brīdī var palīdzēt tautas metodes un Ķīnas medicīna.

"Ja divu stundu laikā pēc pastaigas mežā ieejam siltā dušā - ērce nepagūst piesūkties un inficēt cilvēku," atklāj Liepiņš.