Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā visvairāk patērētā gaļa ir cūkgaļa. Tomēr ir liela varbūtība, ka gaļa, ko patērējam svaigā vai arī Latvijas gaļas kombinātos pārstrādātu veidā, nāk no ārvalstīm. Tajā pašā laikā izskanējušas ziņas, ka ķīnieši ir gatavi iegādāties visu Latvijā ražoto cūkgaļu. Kāpēc veidojas šāda situācija un ko mums vajadzētu zināt par cūkgaļu,  raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro uzņēmuma "Forevers" direktora vietniece kvalitātes vadības jautājumos Taisija Gromova, Cūku audzētāju asociācijas direktore Dzintra Lejniece un Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Inga Skādule.

Uzņēmums "Forevers" pārstāve Taisija Gromova atklāj, ka uzņēmums iegādājas gaļu no lielākām kautuvēm Eiropā, jo gaļas apjoms, ko spēj nodrošināt Latvijā, ir nepietiekams. Gaļa atšķiras dažādās valstīs.

Taisija Gromova arī norāda, ka Latvijas cūkas ir mazākas. Cenu ziņā grūti sacensties ar lielajiem cūkaudzētājiem Eiropā.

Dzintra Lejniece skaidro, ka saimniecības Latvijā un citās Eiropas valstīs ir līdzīga lieluma, bet daudz nosaka kautuves kapacitāte un izmaksas. Kautuves efektivitāte ir viens no noteicošajiem cenas faktoriem.

Dzintra Lejniece arī stāsta, ka Latvijā 70% barības cūkām ir graudaugi – mieži, kvieši, pupas zirņi. Kartupeļus cūku barošanā izmanto mazās bioloģiskās saimniecības, jo tas ir dārgi. Ja cūkai dod kartupeļus, tiem jābūt termiski apstrādātiem, lai nodrošinātu biodrošību sakarā ar Āfrikas cūku mēri.

Āfrikas cūku mēris ir arī ierobežojošais faktors Latvijas cūkaudzētāju iespējam gaļu eksportēt uz ārvalstīm, jo arī ziņā par to, ka ķīnieši būtu gatavi nopirkt Baltijas reģionā audzēto cūkgaļu, ir viens bet - Āfrikas cūku mēris. No reģioniem, kuros ir Āfrikas cūku mēris, eksports nedrīkst notikt.