Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ar leģionāru slimību nevar inficēties iedzerot ūdeni, bet tikai ieelpojot ūdens tvaikus, kas satur šīs slimības ierosinātājus, skaidro raidījuma Kā labāk dzīvot viešņas. 

Šo slimību izraisa baktērijas, kas normāli dzīvo ūdenī. Legionellas ūdensvadā bijušas jau sen, tikai šobrīd par to vairāk runā. Ūdens apgādes sistēma var būt inficēta ar leģionāru slimību, speciāliste skaidro, ka tajā dzīvo arī vēl citas baktērijas un vienšūņi.

Zinātniskā institūta BIOR Medicīnas mikrobioloģijas laboratorijā izmeklētajos daudzdzīvokļu namu ūdens paraugos joprojām tiek atklātas legionellas. Vai draudi veselībai var slēpties ūdenskrānā? Kā pasargāt sevi un kas jāzina par bīstamajiem kaimiņiem - mikroorganismiem, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro zinātniskā institūta BIOR laboratoriju vadītāja Olga Valciņa un Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane.

Mazā daudzumā legionellas ir vienmēr ūdens vadā un tad nav bīstamas. Kad ūdens temperatūra ir 35 – 45 grādi, kad ūdens ir sastāvējies un vēl ar organikas piemaisījumu, dažas legionellas sāk strauji vairoties. Tad, kad ir savairojušās, kad ieelpo šāda piesārņota ūdens tvaikus, cilvēks var saslimt. Saslimt var ikviens, bet vairāk saslimšanai pakļauti cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu un vecāka gadagājuma cilvēki.

Saslimšanas gadījumus var raisīt arī kondicionēšanas iekārtas. Tāpat legionellas var būt baseinos, mākslīgās strūklakās iekštelpās. Tā ir civilizācijas slimība, kas saistīta ar mākslīgām sistēmām, kur var būt sastāvējies ūdens remdenā temperatūra. 

Speciālistes aicina pievērst uzmanību dušu galviņām, kas var saturēt organiku.