Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Akvāriju labi ir ierīkot sākot no 100 litriem, raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst Ivonna Laskovska. Viņai pašai akvāriji ir jau 45 gadus un šobrīd mājās ir septiņi dažāda lieluma akvāriji. Neskatoties uz to, Ivonna Laskovska bilst, ka joprojām mācās kā tos veidot, kopt un uzturēt.

Runā, ka stresa mazināšanai ļoti labi līdz skatīšanās uz zivtiņām akvārijā... Kā ierīkot savu meditācijas oāzi - mājas akvāriju, kā to kopt un kādas zivtiņas tam izvēlēties? Praktiskus padomus sniedz un pieredzē raidījumā Kā labāk dzīvot dalās Rīgas Zooloģiskā dārza ihtiologs Arkādijs Popels un akvāriju īpašniece Ivonna Laskovska.

Akvārija bioloģiskā stabilitāte notiek apmēram sešus mēnešus. Tas nozīmē, ka no mirkļa, kad iegādāts akvārijs, līdz mirklim, kad tajā varēs ielaist zivtiņas, vēl paies krietns laiks. Ivonna Laskovska norāda, ka pēc divām nedēļām, kā iesaka zooveikalos, akvārijā var ielaist pirmos dzīvnieciņus, varbūt kādu “starta” zivtiņu, kas nav dārga.

Akvārijā, lai ielaistu pastāvīgās iemītnieces, jābūt pareiziem mikroorganismiem. Tie rodas no dzīvnieku izkārnījumiem. Akvāriju īpašniece iesaka ierīkot akvāriju sākot no 100 litriem praktisku apsvērumu dēļ – to ir vieglāk kopt un uzturēt. Mazie akvāriji ir jātīra daudz biežāk un tā tiek izjaukta biostabilitāte tajā.

Nekad akvārijā nedrīkst mainīt uzreiz daudz ūdens. Ieteicams labāk liet krāna vai avota ūdeni, bet ne to, kuru var iegādāties veikalā lielās pudelēs.

Granti, ko liek akvārijā, ja pērk veikalā, noteikti ir jāmazgā, neskatoties uz to, ka rakstīts, ka var likt uzreiz. Ja granti ņem no dabas, upes grants ir vispiemērotākā. Jūras grants, pirms to likt akvārijā, ir jāvāra, lai izvairītos ne nevajadzīgiem mikroorganismiem.

Akvārijā nedrīkst būt par daudz atkritumu. Akvārijā nedrīkst būt par daudz zivtiņu. Zivis nemāk bļaut un nevar pateikt, cik slikti jūtas pārbāztā akvārijā.

Akvārijā ir vajadzīgs kompresors, kura uzdevums ir sajaukt ūdeni.

Nākamais solis akvārija ierīkošanā ir augu sastādīšana. Tie rada līdzsvaru palēnām.

Pirmais dzīvnieks, ko varētu laist akvārijā, ir ampulārija, liels gliemezis, kas izdala daudz organiskās vielas, lai patiktu augiem un pašam tur dzīvot, lai varētu akvārijā sākt dzīvot zivtiņas. Pēc divām nedēļām, kad ūdens paliek tik dzidrs kā degvīns glāzē, var laist iekšā “starta zivtiņas”.

Ir zivis, kas var dzīvot vienas akvārijā, ir zivis, kurām vajag kompāniju.

Arkādijs Popels atklāj, ka veidojas Rīgas Zooloģiskā dārza zivju kolekcija. Dažādas zivis iegādājas no citiem zoodārziem, gadās, ka cilvēki zivis dāvina.

Ja zivs ir skaista, bet dīvaina, neņemiet to veikalā savam akvārijam.

Arkādijs Popels uzskata, ka mūsdienu aizņemtiem cilvēkiem akvārijs ar zivtiņām ir daudz pateicīgāks nekā suns, kas katru dienu jāved pastaigā. Ivonna Laskovska uzskata, ka par akvāriju tomēr jārūpējas katru dienu, bet ir iespēja, piemēram, aizbraukt nedēļu ilgā ceļojumā, nedomājot, ka dzīvnieks nav izvests pastaigā.