Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šoreiz raidījumā Kā labāk dzīvot runājam par to, kādus vārdus šobrīd dodam saviem bērniem un no kādiem cenšamies tikt vaļā. Vai arī šajos laikos top latviski jaundarinājumi un kā galu galā pareizi izrunājami un rakstāmi sveštautiešu vārdi. Interesēsimies arī, kā notiek uzvārda vai vārda maiņa un kā jaunie vārdi iekļūst kalendārā.

Studijā Tieslietu ministrijas pārstāve,  Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Upīte, Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš un  Pauls Balodis, kurš rakstījis disertācija par personvārdiem.

Viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc cilvēks izvēlas mainīt uzvārdu, ir tā nelabskanīgums, varbūt nievājoša nozīme. Ja cilvēks izvēlas mainīt vārdu vai uzvārdu, viņam jābūt Latvijas valsts piederīgam un sasniegušam 15 gadu vecumu. Likums arī nosaka virkni iemeslu, kad cilvēks drīkst mainīt uzvārdu vai vārdu.

Mainot vārdu jāatceras, ka tam jāatbilst latviešu valodas prasībām.  Tajos nedrīkst būt iekļauti burti, kuru nav latviešu alfabētā, vārdam un uzvārdam ir jābūt ar galotni. Latvijā vārdu došanas nosacījumi ir mazāk stingri nekā citās Eiropas valstīs, jo Latvijā nav personvārdu saraksta, no kura jāizvēlas vārdi. Tādi ir Islandē, daļēji Vācijā.

Izvēloties vārdu bērnam, vajadzētu būt piesardzīgiem ar tīri fonētiskiem darinājumiem, kas rodas kombinējot zilbes, lai smuki skan. Otrs – vajadzētu būt piesardzīgiem izvēloties vārdu no kāda seriāla. Bet tā ir vecāku izvēle.