Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Peldēšana, braukšana ar velosipēdu vai treniņi uz velo trenažiera - tie ir sporta veidi, kas ir locītavām labvēlīgāki, norāda raidījuma Kā labāk dzīvot viesi.

Pietiek kārtīgi pusotru stundu reizi nedēļa vingrot pie fizioterapeita, lai paveiktajam būtu efekts. Vingrošana ķeksīša pēc kaut katru dienu neko nedos.

Laimīgs ir tas cilvēks, kas mūžu nodzīvojis nesastopoties ar kāju locītavu problēmām. Kā pasargāt sevi no šādām traumām un kā ārstēt locītavu sāpes, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Padomus sniedz traumatologs-ortopēds, Latvijas ceļa ķirurģijas un sporta ortopēdijas asociācijas LCASA prezidents Andrejs Peredistijs un Rīgas Stradiņa Universitātes Ortopēdijas katedras vadītājs Andris Jumtiņš.

 

Dakteris Andrejs Peredistijs atbild uz klausītāju iesūtītajiem jautājumiem, uz kuriem nepaspēja sniegt atbildes raidījuma laikā

Jautā Māris. Sāpju celī nav, bet ir sajūta it kā celis būtu nosaitēts,sajūta ir vairāk aizmugures pusē, tupjoties. Man 45 gadi, liekā svara nav, drīzāk otrādi.

Atbilde: Ar lielu varbūtību ceļa locītavā šo “nosaitētas locītavas” sajūtu rada liekais šķidrums celī, bieži to dēvē par “ūdeni celī”. Par iemeslu tam var būt vairākas problēmas, proti – meniska bojājums, ceļa locītavas iekaisums un citas vainas. Jūsu gadījumā noteikti ir jākonsultējas pie speciālista (traumatologs-ortopēds vai arī reimatologs). Un pareizi būtu veikt magnētisko rezonansi un nodot asins analīzes (pilna asins aina, asins bioķīmija – CRO, RF, HLAB27).

 

Jautā Juta. Janvāra beigās paslīdēja kāja un nokritu, rezultātā gan priekšējā, gan aizmugurējā krusteniskā saite ceļgalam plīsusi (pilni plīsumi). Vai Latvijā atjauno aizmugurējo krustenisko saiti? Kā dzīvot tālāk?

Atbilde. Es atjaunoju gan priekšējo, gan mugurējo krustenisko saiti. Ja ir izolēts mugurējās krusteniskās saites plīsums, tad to atjauno ja ir sūdzības par sāpēm vai nestabilitāti. Bet ja ir abas krusteniskās saites, tad tās ir obligāti jāatjauno un abas.

 

Jautā Elita. Vai gadu pēc potītes traumas nav bīstami,ja vakarā regulāri ir uzpampusi kāja?

Atbilde. Nav labi – jāveic magnētiskā rezonanse. Pampums potītē gadu pēc traumas var liecināt par pēdas locītavas locītavas virsmas bojājumu.

 

Jautājums. Lūdzu pastāstiet par augšanas faktora injekcijām celī. Cik tās ir efektīvas? Kādas ir kontrindikācijas?

Atbilde. Augšanas faktora (vai asins autoplazmas bagātinātas ar trombocītiem) injekcijas celī ir ļoti populāra metode ceļa locītavas dažādu problēmu ārstēšanā. Labākā indikācija šādai injekcijai ir ceļa locītavas artroze vai osteoartrīts sākuma stadijās. Faktiski jebkura problēma ar locītavas skrimsli ir indikācija. Šīs injekcijas tiek veiktas iegūstot asins no paša pacienta un liekot tās speciālā stobriņā speciālā centrifūgā panākot paņemtā asins parauga (parasti 10-20 ml) sadalīšanos trīs kārtās. Stobriņa dibenā nogulsnējās sarkanie asins ķermenīši (eritrocīti), jo tie ir viss smagākie, virs tiem neliela kārta ar leikocītiem (baltie asins ķermenīši) un virs tiem plazma bagātināta ar trombocītiem (tie ir asins ķermenīši, kuri satur daudz dažādus augšanas faktorus). Augšanas faktori ir ir olbaltumi (peptīdi) kuri veicina dzīšanas (reģenerācijas) procesus mūsu ķermenī. Daudzi pētījumi pierāda šo injekciju efektivitāti, bet ir arī tādi, kas apšauba šo injekciju lietderību. Kontrindikācijas ir ceļa locītavas iekaisums, asins saslimšana, alerģija uz Nātrija citrātu.

 

Jautā Normunds. Vīrietis 40 gadi, kādēļ krakšķ burtiski visas locītavas. Elkoņiem sajūta, ka elkonis izāķējas. Kāda ir profilakse, uzturlīdzekļi. Varbūt jāveic visām locītavām tomogrāfija

Atbilde. Ja krakšķēšana locītavā nav sāpīga, tad tas arī netiek uzskatīts par pataloģiju. Bet ja locītavā ir sajūta, kā izāķējas, tad es iesaku šai locītavai veikt vismaz rentgenu un , ja tas ir normas robežās, tad droši vien datortomogrāfijai būtu indikācijas.

 

Jautā Laima. Esmu rindā uz ceļa endoprotezēšanu. Man tā liekas ļoti invazīva manipulācija, bez kuras vēl varu iztikt. Vai dzīvot tālāk ar bojātu locītavu, vai tomēr protezēt?

Atbilde. Endoprotezēšana ir nopietna operācija, radikāla. Galvenā indikācija šādai operācijai ir sāpes, kuru dēļ pacientam regulāri ir jālieto pretsāpju vai pretiekaisuma līdzekļi. Ja celis ir deformējies un nesāp tad var gaidīt. Ir gan situācijas, kad protezēt vajag arī tad, kad sāp, bet ne mēreni. Tas ir tādos gadījumos kad rentgenoloģiski deformācija ir sasniegusi noteiktus parametrus (tas gan ir speciālista kompetencē). Komentējot ceļa locītavas endoprotezēšanu kā tādu – tā ir laba , atstrādāta, mūsdienīga ārstēšanas metode ar komplikāciju risku zem 2%.

 

Jautā Silvija. Pie pietupienu veikšanas ceļu locītavas krakšķi dzirdami. Man 46 gadi.

Atbilde. Ja nesāp tad speciāli nekas nav jādara. Ja ir sāpes tad jāaiziet pie traumatologa-ortopēda uz konsultāciju. Biežāk krakšķis ir saistīts ar dažādām izmaiņām ceļa locītavas priekšpusē (tā ir tā locītavas daļa, kas atrodas starp ceļa skriemeli un augšstilba kaula locītavu virsmām (med.patello-femorālā locītava)). Tās izmaiņas biežāk ir locītavas skrimšļa bojājums. Šādās situācijās neko daudz nevar darīt – parasti tiek nozīmēta specifiska fizioterapija (ārstnieciskā vingrošana) lai nostiprināt un sabalansēt augšstilba muskulatūru. Var lietot glikozamīnu (uztura bagātinātājs).

 

Jautā Raivis. Vai ir menisku implanti?

Atbilde. Ir. Bet tos pielieto ļoti reti. Latvijā tādi netiek lietoti. Zinātniskos pētījumos rezultāti pagaidām vēl nav tik labi, lai šādiem implantiem būtu plašs pielietojums. Mēs gaidām…

 

Jautā Vineta. Vai skrimšļu stiprināšanai lietot pārtikas želatīnu vai speciālo sportistiem domāto želatīna maisījumu ,vai tam jēga

Atbilde. Personīgi es domāju, ka nē. Tas ir mans subjektīvs viedoklis, balstīts uz daudziem profesionāliem klīniskiem pētījumiem. Bet, kā jau teicu šodien pārraides laikā – šādām lietām nav alternatīvas. Tāpēc ja pacientam šķiet, ka viņš jūtās šos uztura bagātinātājus lietojot labāk, tad kāpēc gan nē.

 

Jautā Ieva. Esmu veselīga un diezgan kustīga sieviete, 50 g. Nodarbojos ar dejošanu. Sevi manīt liek vienīgi pavecas sporta traumas. No jauna parādījušās lielas sāpes pēdā: no rītiem nevar kāju pie zemes īsti pielikt - kliboju kādu laiku, bet iekustoties ir labāk. Diez vai tas varētu būt osteoartrīts? Celis arī negrib saliekties pilnīgi.

Atbilde. Pēdai droši vien ir plantārās fascijas iekaisums (ja rīta sāpes lokalizējas papēdī no apakšās). Ja tas tā ir – jāveic ultrasonogrāfija pēdai un tas tiek pierādīts – fizikālās terapijas procedūras, pretiekaisuma līdzekļi (vēlams tabletēs, ziedes šajos gadījumos nestrādā), supinātori (ieliktņi) apavos. Jā sāpes pēdai vai pēdas locītavai citur, tad gan ir jāveic vismaz Rentgens. A bos gadījumos labāk konsultēties pie speciālista. Par celi neko daudz nekomentēšu, par az informācijas.


Jautā Liena. 26 gadi, patīk skriet, MR slēdzienā III-IV pakāpes ceļa locītavas hondropātija. Vai vēl kādreiz varēšu pilnvērtīgi skriet? Kā?

Atbilde. Ja MR ir 3-4 pakāpes hodropātija, iesaku skriešānu nomainīt pret riteņbraukšanu. Es gan stipri apšaubu, ka 26 gados ir 3-4 pakāpes hondropātija, ja pat MR aprakstā tas ir minēts. Drīzāk ir kāds lokāls ceļa locītavas skrimšļa bojājums. Jo hondropātija nozīme skrimšļa diezgan difūzu, biežāk saistītu ar vecuma izmaiņām, deģenerāciju. Bet ja celis nesāp skrienot, es gan turpinātu skriet.

 

Jautā Marta. Pirms 3 nedēļām nokritu un "izgriezu" celi uz āru, vienīgais, ko konstatēja traumatologs - šķidrums celī ; gāju uz fizikālo terapiju, bet nekas uz labo pusi nemainās, pat pēc procedūrām brīžiem sāp ceļa locītava. Īsti nav skaidrs, ko iesākt tālāk?

Atbilde. Šķidrums celī pēc traumas nav labs simptoms. Tas nozīmē, ka celī ir mehānisks bojājums (iespējami vairāki varianti - meniska bojājums, saites/šu bojājums, skrimšļa bojājums). Jāveic magnētiskā rezonanse un jāiet pie speciālista.

 

Jautā Viktors. Ja jaunībā ir plīsusi kāda ceļgala saite - pagriežoties celis dažreiz "izlec" un celis "nav stingrs" - kādas sekas var būt vecumdienās?

Atbilde. Var būt nepieciešama jauna, mākslīgā ceļa locītava. To sauc par ceļa locītavas endoprotezēšanu.

 

Jautā Ģirts. Pirms gadiem 2 vai 3, spēlējot hokeju satraumēta ceļgala priekšējā krusteniskā saite, sastiepums, laikam pat ieplīsums, ikdienā sekas nejūtu, bet kopš tā laika spēlējot hokeju nēsāju ortozi. Vai tā vajag darīt, vai varbūt jāpārtrauc ortozes nēsāšana sporta laika, vai tas netraucē locītavai atgūties. P.s. sportoju daudz. Vecums 31 g.

Atbilde. Priekšējā krusteniskā saite (PKS) vai nu plīst pilnīgi vai neplīst vispār. Daļēji krusteniskās saites bojājumi ir ļoti reti. Ja bojājums ir pierādīts magnētiskā rezonansē, tad saite ir jāatjauno (ķirurģiski). Bet ja magnētiskās rezonanses nav bijis, tad tā ir jāveic. Un ja PKS ir vesela tad ortoze nav vajadzīga, bet ja bojāta tad , kā jau teicu labāk atjaunot. Ja negribās atjaunot, tad ortoze ir obligāta.

 

Jautā Ģirts. Podagriskais artrīts - kāds sports ieteicams?

Atbilde. Peldēšana, riteņbraukšana, fizioterapija (vingrošana). Skriet noteikti neiesaku.

 

Jautā Dzintra. Man 63, katru dienu veicu 60 pietupienus. Saka, ka labi ceļiem. Vai tā ir?

Atbilde. Tas tiešām ir labi. Vel iesaku bez pietupieniem vingrot vismaz 1-2 reizes nedēļā. Un, ja vingrot fizioterapeita uzraudzībā, tad tas būtu ideāli.

 

Jautā Karmena. Man ir meniska plīsums. Kāja kādreiz ļoti sāpēja un pirms 10 gadiem ārsts pat gribēja operēt. Ap 50 gadiem sāku pārvietoties ar velosipēdu, braucu nu jau vairāk nekā 10 gadus. Un nekas nav jāoperē.

Atbilde. Apsveicu! Tā tas ir, bojātie meniski bieži vien nav jāoperē. It īpaši ja bojātais menisks nesagādā sāpes.


Jautā Māris. Man ir 47 gadi, esmu diezgan sportisks, braucu ar riteni, sportoju trenažieru zālē. Pēdējā laikā sāk sāpēt locītavas viena pēc otras, pa apli, pat bez šķietamām traumām vai izmežģījuma, vienkārši kaut kas nokrakšķ locītavā (potītes, ceļgala, plecā) un nedēļu sāp, ārstēju ar kompresēm. Vai tas var būt atkarīgs no ēdiena, ūdens patēriņa vai kaut kādu vielu pārmērīgu klātbūtni, vai tieši trūkumu organismā. Pie kāda speciālista man vajadzētu griezties.

Atbilde. Ja ir tādas multiplas locītavu problēmas jāiet pie reimatologa. Nedomāju, ka uzturā vai tā kvalitātē ir jāmeklē vaina.

 

Jautā Anna. Man ir daļējs priekšējās krusteniskās saites plīsums,vai tas būtu jāoperē, ja traucē arī ikdienā,nerunājot par sportu? Man ir 20 gadi.

Atbilde. Domāju, ka jums ir pilns priekšējās krusteniskās saite (PKS) bojājums. Daļēji bojājumi ir retums. Ja pat magnētiskā rezonansē ir minēts “daļējs bojājums”, parasti tas ir nepareizi definēts pilns bojājums. Un jo vairāk, daļējs bojājums nevar traucēt ikdienā, jo pat pilns PKS bojājums ikdienā parasti netraucē. Kopā ar PKS bojājumu bieži ir arī menisku bojājumi, tie gan var traucēt ikdienā. Jāiet pie specialista un jāpēta celis, jāskatās magnētiskā rezonanse vel reizi.

 

Jautā Astrīda. Vai ir jēga profilaktiski locītavām lietot uztura bagātinātājus.

Atbilde. Vecumā virs 40 pie lielām fiziskām slodzēm – jā.

 

Jautā Jānis. Ko cienījamie dakteri teiks par "pelvic pain syndrom" (gūžas kaula locītavas sāpēm)?

Atbilde. "pelvic pain syndrom" ir vairāku iespējamo diagnožu rezultāts, neviena no tām nav saistīta ar gūžas locītavas sāpēm. Tas visas lokalizējas mazajā iegurnī (prostatīts arī var būt viens no iemesliem " pelvic pain syndrom" ). Ja sāp gūžas locītava – 99% gadījumos sāpes lokalizējas cirksnī. Iesaku griezties pie speciālista.


Jautā Elga. Kā ir ar trenažieriem? Apmeklēju fitnesa klubu sievietēm, kur trenažieri mijas ar kardio noslodzi. Tagad sāp ceļi tā, ka paiet nevaru.

Atbilde. Aizejiet pie fizioterapeita. Izklausās, ka esat pārslogojusi.

 

Jautājums. Meitai 30 gadi. Patīk skriet īsos maratonus. Bērnībā slimoja ar poliartrītu. Vai viņa nenodara sev pāri?

Atbilde. Ja nesāp, tad noteikti, lai turpina skriet.

 

Jautā Toms. Man nedēļas sākuma taisīja krustenisko saišu plastiku. Jautājums - pēc cik ilga laika droši varētu sākt braukt ar mašīnu (manualo kārbu)

Atbilde. Šo jautājumu jāuzdod tam, kas jūs operēja. Es parasti ļauju to darīt tad, kad pacients jūtas pats tik droši, ka nepieciešamības gadījumā bez problēmām varēs nospiest bremzes pedāli (vidēji 3-4 nedēļas pēc operācijas).

 

Jautā Matīss. Kā/ vai ir iespējams atjaunot ceļa locītavas skrimsli, kurā MR izmeklējuma laikā ir konstatēta plaisa, kuras rezultātā pie dziļiem pietupieniem un asām kustībām uzpampst celis. Pampums pāriet pēc 2-3 dienām. Sāpju nav! Ir mēģināts glikozamīns, piasceledīns, ostenils, bet nekas nelīdz!! Vai ir nepieciešams lietot ceļasargu- tas varētu līdzēt?!

Atbilde. Atjaunot skrimsli var tikai ķirurģiski